rosyjscy hakerzy przygotowują nowy cyberatak na Ukrainę – Microsoft

rosyjscy hakerzy przygotowują nowy cyberatak na Ukrainę – Microsoft

raport
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Hakerzy z Rosji mogą przygotować nową falę cyberataków na Ukrainę, a także na organizacje z innych krajów, które udzielają pomocy naszemu państwu,

Tak wynika z opublikowanego w środę raportu firmy Microsoft, informuje Ukrinform, powołując się na agencję Reuters.

Raport przygotowany przez Zespół ds. Badań i Analiz cybernetycznego bezpieczeństwa zawiera szereg przewidywań dotyczących działań rosyjskich hakerów w czasie wojny.

„Od stycznia 2023 roku Microsoft Corporation obserwuje, jak rosyjskie grupy cybernetyczne dostosowują swoje działania, aby zwiększyć swój destrukcyjny wpływ i zbierać informacje wywiadowcze o cywilnych i wojskowych obiektach Ukrainy i jej partnerów” – piszą autorzy raportu.

Według nich jedna grupa „wydaje się przygotowywać do nowej destrukcyjnej kampanii”.

Microsoft ujawnił, że szczególnie aktywny rosyjski zespół hakerski, znany jako Sandworm, testował „dodatkowe możliwości oprogramowania ransomware, które można wykorzystać do przeprowadzania niszczycielskich ataków na organizacje poza Ukrainą wypełniające kluczowe funkcje w łańcuchach dostaw”.

Ataki z wykorzystaniem tych programów z reguły polegają na tym, że hakerzy włamują się na serwery organizacji, szyfrują dane i żądają pieniędzy w zamian za przywrócenie dostępu. Ransomware jest również wykorzystywane do ukrywania bardziej złośliwych działań, w tym niszczenia danych (tzw. „zamiatarki”).

Od stycznia 2022 r. Microsoft zidentyfikował co najmniej dziewięć różnych „zamiatarek” i dwa rodzaje oprogramowania ransomware, które zostały użyte przeciwko ponad 100 ukraińskim organizacjom.

Według raportu wzrosła również liczba tajnych rosyjskich operacji cybernetycznych, których celem było skompromitowanie ukraińskich organizacji na Zachodzie.

„W krajach Ameryki i Europy, zwłaszcza w krajach sąsiadujących z Ukrainą, rosyjscy cyberprzestępcy próbują uzyskać dostęp do rządowych i komercyjnych organizacji zaangażowanych we wspieranie Ukrainy” — wyjaśnił Clint Watts, dyrektor generalny Microsoft Digital Threat Analysis Center.

Jak informowaliśmy, służby policyjne Niemiec i Ukrainy, przy wsparciu Europolu, FBI i Holandii, przeprowadziły przeszukania u osób, które miałyby działać od kilku lat w międzynarodowej grupie hakerskiej. Wśród podejrzanych są Rosjanie.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-