Dziś mija 35 rocznica katastrofy w Czarnobylu

Dziś mija 35 rocznica katastrofy w Czarnobylu

publikacja
Ukrinform
W poniedziałek 26 kwietnia mija 35 rocznica wypadku w elektrowni atomowej w Czarnobylu.

Według Ukrinformu, dnia 8 grudnia 2016 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło rezolucję, która ogłosiła 26 kwietnia Międzynarodowym Dniem Pamięci o katastrofie w Czarnobylu.

Przewodniczący Rady Najwyższej Dmytro Razumkow w przemówieniu z okazji 35 rocznicy katastrofy w Czarnobylu, opublikowanym na oficjalnej stronie RN, powiedział, że Ukraińcy powinni zawsze pamiętać o ofiarach, które poniesiono w wyniku wypadku w elektrowni atomowej w Czarnobylu. I zróbić wszystko, co możliwe, aby historia nigdy się nie powtórzyła.

„Dziś mija 35 lat od tragicznych wydarzeń w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Wypadek, który doprowadził do jednej z największych katastrof technogennych i ekologicznych w historii ludzkości. Tamten dzień podzielił życie wielu ludzi na „przed” i „po”, pozostawiając głęboki ślad w pamięci” - powiedział prelegent.

Zauważył również, że wypadek w elektrowni atomowej w Czarnobylu wpłynął na życie kilku pokoleń i spowodował nieodwracalne szkody. Doprowadziło to do zanieczyszczenia środowiska, zamieniając teren wokół elektrowni w strefę zamkniętą na wiele lat. Katastrofa pozbawiła tysiące ludzi domów. Ale co najważniejsze, tragedia pochłonęła i okaleczyła życie niewinnych ludzi.

„Jednocześnie katastrofa w Czarnobylu pokazała również, jak ogromna może być ludzka ofiara z samego siebie” - podkreślił prelegent.

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Dmytro Razumkow, pierwszy wiceprzewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk i wiceprzewodniczący Rady Najwyższej Elena Kondratiuk wzięli udział w uroczystości złożenia kwiatów pod tablicą pamiątkową „Czarnobylscy wojownicy” i przed kopcem „Bohaterom Czarnobyla” z okazji 35 rocznicy wypadku w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Poinformował o tym korespondent Ukrinformu.

„Dziś mija kolejna rocznica katastrofy w Czarnobylu. 35 lat ... Ale ta tragedia trwa nadal. 35 lat zabrała wielu ludziom życie i nadal go pochłania. Czynnik ludzki odegrał ogromną rolę w tej tragedii, więc musimy pamiętać, że ten „pokojowy atom" zależy od nas. Każdy powinien pamiętać, że nie tylko jego życie, ale także życie tych, którzy są w pobliżu, życie kraju może zależeć od każdego jego kroku i każdego działania” - podkreślił Razumkow.

Zwrócił również uwagę, że Rada Najwyższa planuje rozważyć inicjatywy ustawodawcze mające na celu zwiększenie ochrony socjalnej ofiar katastrofy w Czarnobylu. Razumkow dodał, że na dzień dzisiejszy płatności na rzecz ofiar Czarnobyla mogą być opóźnione z powodu problemów technicznych „w terenie”.

Według prelegenta, jeśli do Rady Najwyższej wpłyną oficjalne wnioski dotyczące systematycznych opóźnień w płatnościach lub ich całkowitego braku, to kwestia ta zostanie omówiona z Gabinetem Ministrów. Podkreślił, że na szczeblu Rady Najwyższej nie podjęto żadnych decyzji o anulowaniu lub „zamrożeniu” płatności dla ofiar Czarnobyla.

Przewodniczący Państwowej Służby Ratowniczej Nikołaj Czeczetkin z okazji 35 rocznicy katastrofy w Czarnobylu zwrócił się do likwidatorów awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu i podkreślił, że dzień 26 kwietnia pozostanie na zawsze dniem pamięci i żałoby, podała służba prasowa zgłosiła GSCZS.

„Minęło 35 lat od strasznego wypadku w elektrowni atomowej w Czarnobylu, który dotknął miliony ludzi bólem i cierpieniem, miał poważne konsekwencje środowiskowe nie tylko dla Ukrainy, ale i dla całego świata. Dzień 26 kwietnia na zawsze pozostanie dniem pamięci i żałobny. W tym dniu pochylamy głowy przed bohaterskim wyczynem strażaków, żołnierzy sił obrony cywilnej i wszystkich, którzy stanęli w obronie ludzkości” - głosi komunikat.

Czeczetkin zauważył, że zdając sobie sprawę ze śmiertelnego niebezpieczeństwa, nie szczędząc sił, zdrowia i tego, co najcenniejsze - życia, chronili obecne pokolenie przed katastrofalnymi skutkami promieniowania, dając światu przykład ogromnej odwagi i poświęcenia.

„Wyrażamy głęboki szacunek i wdzięczność wam, drodzy likwidatorzy, za lojalność wobec obowiązku służby, wasz przykład prawdziwego bohaterstwa w czasie pokoju. Jesteśmy dumni, że osobiście znamy odważnych ludzi, którzy należycie wypełniali swoje obowiązki w czasie katastrofy” - powiedział Czeczetkin.

Jak wiadomo, dnia 26 kwietnia 1986 roku o godzinie 1.23 na czwartym bloku energetycznym elektrowni jądrowej w Czarnobylu nastąpiła potężna eksplozja chemiczna, w wyniku której uległa zniszczeniu część bloku reaktora i hali turbin.

Wybuch spowodował pożar, który rozprzestrzenił się na dach trzeciego bloku energetycznego. Niemal natychmiast na miejsce wypadku przybyli strażacy. Pożar ugaszono do godziny 5 rano. Jednak we wnętrzu samego czwartego bloku udało się go zlikwidować dopiero 10 maja, kiedy spaliła się większość grafitu.

Po wybuchu i pożarze utworzyła się radioaktywna chmura, która objęła nie tylko terytoria współczesnej Ukrainy, Białorusi i Rosji, ale także terytoria wielu krajów europejskich: Szwecji, Austrii, Norwegii, Niemiec, Finlandii, Grecji, Rumunii, Słowenii, Litwy, Łotwy. W Międzynarodowej Skali Zdarzeń Jądrowych (INES) awarii tej przypisano najwyższy - siódmy - poziom zagrożenia.

Moskwa i kierownictwo Ukraińskiej SRR od samego początku ukrywały fakt wypadku i skutki katastrofy ekologicznej. Szwecja jako pierwsza zgłosiła wzrost poziomu promieniowania. Dopiero 28 kwietnia w ZSRR pojawiła się pierwsza oficjalna wiadomość.

W pierwszych dniach po wypadku ewakuowano ludność z 10-kilometrowej strefy, później poszerzono strefę ewakuacji do 30 kilometrów. Ogółem radioaktywnie skażonych zostało 2293 osiedli na Ukrainie, w których do końca lat 80 XX wieku mieszkało ponad 2,6 mln ludzi. W wyniku tej katastrofy wycofano z użytku rolniczego ponad 5 milionów hektarów ziemi.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się promieniowania pod koniec 1986 roku zniszczony reaktor został przykryty specjalnym „sarkofagiem”. Według ekspertów pod nim pozostało około 95% paliwa, które znajdowało się w reaktorze w momencie awarii, a także znaczna ilość substancji radioaktywnych, które stanowią pozostałości po zniszczonym reaktorze. Ze względów bezpieczeństwa 15 grudnia 2000 roku zakończono eksploatację elektrowni jądrowej w Czarnobylu. W tym samym czasie obiekt "Schronienie", wzniesiony w 1986 roku, stopniowo się zawalał.

Ukraina zaapelowała do społeczności międzynarodowej o „przeprowadzenie konkursu projektowego na przekształcenie obiektu "Schronienie". W 2004 roku został ogłoszony przetarg na projekt i budowę nowego „sarkofagu” - nowej bezpiecznej osłony. Jego budowa rozpoczęła się w 2012 roku. W dniu 29 listopada 2016 roku nad obiekt "Schronienie" nasunięto łuk nowej bezpiecznej osłony. 10 lipca 2019 roku Państwowe Przedsiębiorstwo Specjalistyczne „Elektrownia jądrowa w Czarnobylu” oddało do użytku kompleks NSC. W przyszłości będą przeprowadzone prace mające na celu demontaż niestabilnych konstrukcji "Schronienia".


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-