Rehabilitacja marihuany: Ukraina przygotowuje się do jej przeprowadzenia w dwóch etapach

Rehabilitacja marihuany: Ukraina przygotowuje się do jej przeprowadzenia w dwóch etapach

publikacja
Ukrinform
Ukraińcy są gotowi wesprzeć legalizację marihuany medycznej, aby ratować tysiące ludzi. Powinno to nastąpić już w 2021 roku

I znowu posłowie zaczęli mówić o konieczności zalegalizowania marihuany medycznej - i wydaje się, że tym razem są gotowi do przejścia od rozmów do biznesu. Szef frakcji parlamentarnej Sługa Narodu David Arahamia w przeddzień nowego roku powiedział, że decyzja o legalizacji marihuany na Ukrainie do celów medycznych jest na ostatnim etapie.

Ukrinform dowiedział się, jakich zmian można się spodziewać w najbliższej przyszłości.

„Ustawa dla Sofijki”, czyli Na co wpływają konopie indyjskie i komu mogą pomóc?

W rzeczywistości konopie towarzyszą ludzkości prawie przez całą historię. Od najważniejszych technicznych upraw rolnych po dowody rzeczowe w przypadkach dystrybucji i stosowania narkotyków. Ale w rzeczywistości - nie wszystko jest takie proste.

Rośliny konopi indyjskich zawierają dwie substancje psychoaktywne (zwane kannabinoidami) - tetrahydrokannabinol (THC) i kannabidiol (CBD). Marihuana rekreacyjna ma wyższą zawartość THC, który ma działanie psychotropowe i pobudza układ nerwowy, powodując „haj”. Ale w „wersji” medycznej - więcej CBD, które nie wywołuje takiego efektu, ale ma właściwości przeciwbólowe, uspokajające i przeciwzapalne. Dlatego jego legalizacja na Ukrainie jest szczególnie potrzebna pacjentom w stanie krytycznym: pacjentom chorym na raka w celu złagodzenia cierpienia, epileptykom, u których marihuana lecznicza zmniejsza częstotliwość ataków, a także pacjentom z chorobą Alzheimera (konopie spowalniają postęp tej choroby).

Prezenterka telewizyjna Janina Sokołowa powiedziała szczerze, że to medyczna marihuana pomogła jej w walce z rakiem, gdy ból stał się nie do zniesienia. „Przychodzi taki etap, kiedy zaczyna wykręcać wszystkie stawy, wszystkie kończyny i normalnie nie możesz dotrzeć do toalety” - mówi Janina Sokołowa i dodaje, że kupiła e-papierosa z konopi w Stanach Zjednoczonych za 25 dolarów. Jeden taki papieros wystarczył jej na cztery zabiegi chemioterapii, wykorzystała tylko 40% jego zawartości, resztę przekazała więc innym chorym na raka.

Янина Соколова

Na legalizację medycznej marihuany czeka także mały pacjent z Kijowa, Sofijka, na jedym z oddziałów Stołecznego Oddziału Mobilnej Opieki Paliatywnej dla Dzieci, która cierpi na lekooporną padaczkę. Partia Gołos zdecydowała się poświęcić jej ustawę o legalizacji konopi, która została zarejestrowana w Radzie Najwyższej pod koniec grudnia, nadając jej alternatywną nazwę „Ustawa dla Sofijki”.

„Ma ciężkie i długie ataki niezwykle bolesnych napadów, które są prawie niemożliwe do wyleczenia za pomocą konwencjonalnych leków. O jej życie rodzice walczą już od trzech lat: potrzebne leki przywożą z zagranicy. Sofia potrzebuje leków na bazie marihuany medycznej i to ona stanie się symbolem przyjęcia tej ustawy. Dlatego alternatywna nazwa tej ustawy to „Prawo dla Sofijki” - wyjaśnia posłanka Olha Stefanyszyna.

Ale oprócz wymienionych schorzeń, marihuana jest stosowana w leczeniu przewlekłego bólu, zespołu jelita drażliwego, w szczególności choroby Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (50% pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna w pełni wyzdrowiało, a 90% odczuwało znaczną poprawę), stwardnienia rozsianego, zespół stresu pourazowego, lęku, depresji itp. W sumie ponad dwa miliony ciężko chorych pacjentów na Ukrainie oczekuje na przyjęcie tej ustawy. Chociaż należy zauważyć, że marihuana medyczna może mieć również skutki uboczne - zawroty głowy, zaburzenia pamięci i uzależnienia, wpływ na choroby układu krążenia i układu oddechowego, to lekarz musi rozważyć wszystkie zagrożenia i podjąć decyzję o przepisaniu takich leków.

Jeszcze kilka słów o cenie. Oto tylko jedna cyfra. Od początku 2019 roku w Polsce dostępna jest medyczna marihuana na receptę. Cena leku, na który lekarz wypisze receptę, to około 65 złotych za gram, czyli około 500 hrywien. Tymczasem niemieccy lekarze obliczyli, że jedna ciężko chora osoba potrzebuje średnio 1,8 grama marihuany dziennie. Więc niech Państwo policzą. To prawda, o jakiej chorobie mówimy, nie wiadomo. O czasie trwania leczenia - też. Generalnie wydaje się, że leczenie nie jest tanie, ale nie można go też nazwać niedostępnym.

Co rząd zamierza zmienić?

Obecnie używanie marihuany medycznej na Ukrainie jest zabronione, chociaż jednocześnie cięższe narkotyki z grupy opium - morfina, tramadol - już dawno zostały zalegalizowane w medycynie. Według Dawida Arahamii urzędnicy rządowi starają się jak najszybciej podejmować decyzje na korzyść pacjentów. Dlatego początkowo planują zezwolić na używanie konopi do celów medycznych bez przepisu prawnego - na mocy ustawy Rady Ministrów o dodaniu ich do listy opiatów, które trafią na „czerwoną receptę” dla chorych na raka i innych ciężko chorych pacjentów. Można to będzie zrobić szybko i początkowo pozwoli to na stosowanie leków importowanych. Według Arahamii będzie to test wykorzystania medycznej marihuany przez okres 3-4 miesięcy.

Opracowanie i przyjęcie ustawy zajmuje dużo czasu.

Dmytro Szerembej, przewodniczący rady koordynacyjnej „100% życia”, który zainicjował petycję o zalegalizowanie marihuany medycznej w 2019 roku, w komentarzu dla Ukrinformu mówi, że odpowiedni dekret jest już gotowy i znajduje się w gabinecie ministrów. Pozostaje tylko zebrać ministrów i zagłosować.

Дмитрий Шерембей

„Ale podjęcie uchwały nie anuluje przyjęcia ustawy. Dekret umożliwia uzyskanie okresu czasu, w którym stanie się jasne, czy stosowanie leków działa na korzyść pacjentów i lekarzy. Potrzebujemy jednak szerszego dokumentu normatywnego – przepisu prawnego, który umożliwi prawidłowy rozwój branży, tak jak to się dzieje w całym cywilizowanym świecie” - mówi Dmytro Szerembej. Dodaje, że wraz z uchwaleniem ustawy firmy farmaceutyczne i rolnicy zyskają nowe rynki zbytu - nie tylko dla ukraińskich konsumentów, ale także dla UE, bo produkcja medycznej marihuany na Ukrainie będzie tańsza niż za granicą. „Ukraina będzie mogła zaoferować swój historyczny produkt - konopie, które uprawiała od zawsze. I właśnie to rozwiązuje przepis prawny” - mówi przewodniczący rady koordynacyjnej „100% życia”.

Olha Stefanyszyna, jedna z autorek ustawy 4553, wyjaśniła, że ​​przewiduje ona ścisłą regulację uprawy medycznej marihuany. „Ten obszar będzie ściśle regulowany. Pozwalamy uprawiać konopie lecznicze na terenie Ukrainy, ale wprowadzamy dodatkowe regulacje - licencjonowanie procesu, urządzanie specjalnych pomieszczeń i ich kontroli, etykietowanie upraw i śledzenie receptur elektronicznych” - powiedziała posłanka.

Wydaje się, że nie ma większego niż obecnie poparcia dla inicjatywy legalizacji marihuany medycznej na Ukrainie - taką decyzję popierają deputowani Rady Najwyższej, ministrowie, a także metropolit Cerkwi Prawosławnej - Epifaniusz. Legalizacja medycznej marihuany była jednym z punktów „sondażu” Zełenskiego podczas wyborów samorządowych, w wyniku których poparło ją ponad 64% Ukraińców. Zdaniem Olhy Stefanyszyny istotną rolę odegrał fakt, że prace wyjaśniające w tym kierunku trwały przez wiele lat, więc wydaje się, że ostatecznie zapadną odpowiedzialne decyzje.

Julia Gorbań, Kijów


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-