Pożar w strefie Czarnobyla został opanowany, eksperci badają szkody

Pożar w strefie Czarnobyla został opanowany, eksperci badają szkody

publikacja
Ukrinform
Już wiadomo na pewno – obiekty Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej i inna infrastruktura krytyczna nie zostały uszkodzone.

W dniach 4–14 kwietnia w strefie czarnobylskiej wybuchł pożar. 16 kwietnia pożar został ugaszony, a sytuację opanowano. Członkowie sztabu straży pożarnej podkreślają jednak, że jest zbyt wcześnie, aby ogłosić całkowitą likwidację ognia. Chociaż nie ma otwartego ognia, ściółka lasu będzie się tlić przez co najmniej tydzień - w niesprzyjających warunkach może znów stać się pożarem.

CHRONOLOGIA WYDARZEŃ

Według Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych 4 kwietnia w Strefie Wykluczenia rozpoczął się pożar na obszarze 20 hektarów. Spłonęło leśnictwo (Kotowski) w zachodniej części Strefy. Ratownikom udało się szybko stłumić ogień, ale sytuację skomplikował fakt pojawienia się nowych pożarów.

Fakt ten sugerował że pożar w Strefie Wykluczenia był nie tylko wynikiem palenia trawy, ale celowym podpaleniem.

„Według dowództwa operacyjnego na terenie Strefy Wykluczenia i Strefy Przymusowego Wysiedlenia istnieje kilka ognisk pożaru, które nie są powiązane ze sobą terytorialnie i czasem”, powiedziała Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia.

Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia skontaktowała się z policją z prośbą o ustalenie faktów dotyczących ewentualnego zamierzonego podpalenia i działań, które doprowadziły do ​​pożarów. Do tej pory organy ścigania zatrzymały dwie osoby podejrzane.

Już 9 kwietnia sytuacja dla przypadkowego obserwatora zaczęła wyglądać krytycznie: ogień doszedł do Czystohaliwki na tereny leśnictwa najbliższego do elektrowni jądrowej w Czarnobylu , co oznaczało, że pożar stopniowo zbliżał się do składowiska odpadów radioaktywnych i miasta Prypeć. Sieci społecznościowe stwierdziły również zagrożenie dla popularnego obiektu turystycznego - miasteczka „Czarnobyl-2” i poziomej stacji radarowej „Duga”.

Jednocześnie w Państwowej Służbie ds. Sytuacji Nadzwyczajnych stwierdzono, że nie ma zagrożeń dla obiektów krytycznych Strefy Wykluczenia.

„W czasach całkowitego szumu informacyjnego bardzo łatwo jest zgubić się w trzech sosnach, a raczej „w trzech fejkach”, których celem jest zwiększenie napięcia, podniesienie, jak to się mówi, szumu, wprowadzenie zamieszania w naszej, i bez tego, nerwowej i zdezorientowanej pandemii. Tak więc, przyjaciele, wielka prośba do was - bądźcie krytyczni wobec wszystkiego, co czytacie i odnośnie pożarów w Strefie Wykluczenia. Możemy zapewnić - nie ma żadnych zagrożeń dla elektrowni jądrowej, magazynów odpadów radioaktywnych i innych krytycznych obiektów w Strefie Wykluczenia” - stwierdzono w Służbie.

Wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Heraszczenko dodał również: cała infrastruktura krytyczna to konstrukcje żelbetowe, które same się nie palą, a wokół nich w celu ochrony przed pożarami lasów wycięto cały las.

13 kwietnia prezydent Wołodymyr Zełenski zainteresował się pożarem w strefie wykluczenia , a rząd przeznaczył 44,86 mln UAH z funduszu rezerwowego na prace likwidacyjne. A następnego dnia ogień został ostatecznie ugaszony.

Jednocześnie trwają prace nad likwidacją skutków pożaru.

„Miejsca zostały zlokalizowane. Ogniska tlących się ośrodków gasną. Ratownicy są teraz na służbie tam, gdzie były najsilniejsze ośrodki ognia, gdzie ogień można było przerzucić przez drogę, tam gdzie tli się ogień - powiedział wiceprzewodniczący rady publicznej przy Państwowej Służbie ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Maksym Wirucz.

KONSEKWENCJE POŻARU

Ponieważ nadal trwają prace nad wyeliminowaniem pożaru, obliczenie szkody nie jest jeszcze możliwe. Niektórzy twierdzą nawet, że trudno to zrobić, ponieważ w latach 1993-2018 w strefie wykluczenia wybuchło 1566 pożarów, które w ten czy inny sposób zniszczyły miejsca turystyczne i lasy.

Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych twierdzi, że straty sięgają dziesiątek milionów hrywien.

Pożar w 2020 r. nazywa się największym w strefie wykluczenia - porównywalnym do pożaru w 1992 r. Inni twierdzą, że obszar ognia nie był największy, ale pożar ten można nazwać najbardziej nieprzewidywalnym w ostatnich latach. Pojawiły się zbyt chaotyczne nowe ogniska.

Jedno jest pewne: nie wpłynęło to na obiekty w Czarnobylu i inną krytyczną infrastrukturę. Nie ucierpiały również budynki mieszkalne w mieście Czarnobyl, w którym mieszkają pracownicy stacji.

Ale pożar w Czarnobylu, ekologicznemu rezerwatowi biosfery przyniósł ogromne szkody.

„Wczoraj zaczęliśmy wyjeżdżać i dokonywać wstępnej oceny” - powiedział w komentarzu dla Ukrinform, szefowa działu informacji i pracy edukacyjnej rezerwatu Wiktoria Wołodkina.

TŁO PROMIENIOWANIA

Eksperci wyjaśniają, że aby zrozumieć wpływ pożaru na środowisko, konieczne jest nie tylko zmierzenie poziomu tła gamma, ale także wzięcie próbek powietrza.

Pomiary te były stale przeprowadzane zarówno w strefie wykluczenia, w Kijowie, jak i na okolicznych terytoriach.

„W związku z pożarami, które trwają na terenie Strefy Wykluczenia, eksperci od bezpieczeństwa promieniowania jądrowego w Czarnobylu stale monitorują teren przemysłowy stacji. Wyniki monitorowania pokazują, że nie przekroczono poziomów kontroli promieniowania w obiektach Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej”- poinformowała służba prasowa Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej.

I Państwowy Inspektorat Regulacji Jądrowej poinformował o skutkach pożaru na ludności: „Dane z pomiarów charakterystyk promieniowania wskazują, że zdarzenie nie miało znaczących konsekwencji radiologicznych dla ludności i środowiska poza strefą wykluczenia i nie towarzyszyło mu tworzenie się dodatkowych emisji radioaktywnego napromieniania”.

Ukrinform dowiedział się także od generalnego dyrektora państwowego specjalistycznego przedsiębiorstwa Ecocenter, Serhija Kiriejewa, w jaki sposób kontrolowany jest poziom napromieniowania ratowników. Według niego pomiary zawartości cezu w ciele zaczęto wykonywać od 10 rano 12 kwietnia. Pomiary są przeprowadzane w mieście Czarnobyl .

„To strażacy przychodzą na rotację. Mamy specjalne krzesło z spektrometrem. Osoba siada, operator dokonuje pomiarów - powiedział Kiriejew.

Podkreślił, że nie wykryto podwyższonych dawek cezu.

Lana Borowska


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-