Co czwarty Ukrainiec spotyka się z trudnościami finansowymi

Co czwarty Ukrainiec spotyka się z trudnościami finansowymi

Ukrinform
Obecnie ponad jedna trzecia Ukraińców jest najbardziej zaniepokojona stanem zdrowia swoich bliskich z powodu zakażenia koronawirusem, prawie jedna trzecia obawia się wzrostu cen żywności, a co czwarty ma problemy finansowe.

Świadczą o tym wyniki badania przeprowadzonego na początku kwietnia przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS).

„Mówiąc o problemach i trudnościach, które obecnie ich dotyczą, respondenci najczęściej nazywali: (można było wybrać 3 odpowiedzi): martwienie się o zdrowie bliskich - 36%; gwałtowny wzrost cen żywności - 29%; powstałe trudności finansowe - 26%; trudność w zakupie środków ochrony indywidualnej: masek, rękawiczek, płynu dezynfekującego - 20%; obawa, że nie otrzymają pomocy medycznej, kiedy będzie to konieczne - 20%”- stwierdzono w sondażu.

Co ciekawe, w porównaniu z marcową ankietą liczba osób martwiąca się cenami pozostała na tym samym poziomie, ale liczba osób mających trudności finansowe wzrosła o 6% (w marcu było 20%).

Względne obawy w stosunku do zdrowia bliskich nieznacznie osłabły - w marcu było ich 38%, a w kwietniu 36%. Ale tych, którzy są sami, boją się zachorować jest w kwietniu 13%, a w marcu było to 12%.

Znacznie wzrosła od marca liczba osób, którym trudno pozostać w domu i nie wychodzić na zewnątrz - z 7% do 12% w kwietniu.

Ciągle się martwi z powodu nadzwyczajnej sytuacji - 13%; a 11% twierdzi, że muszą udać się do innej miejscowości i nie ma transportu, 10% ma trudności z dostaniem się do pracy, bo transport publiczny nie jest dostępny.

5% respondentów mówi, że zostali wysłani na bezpłatny urlop, a 5% widzi zagrożenie utratą pracy.

Na trudności z prowadzeniem działalności gospodarczej skarży się – 5%, a na trudności w zakupie żywności i niezbędnych rzeczy w życiu codziennym - 4%.

Badanie zostało przeprowadzone przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS) od 7 do 11 kwietnia 2020 r. metodą CATI (computer-assisted telephone interviews) na podstawie losowego próbkowania numerów telefonów komórkowych. Próba jest reprezentatywna dla dorosłej populacji (18 lat i starszej) Ukrainy. Próba nie obejmuje terytoriów tymczasowo niekontrolowanych przez władze Ukrainy - Autonomicznej Republiki Krymu, niektórych części obwodu donieckiego i obwodu ługańskiego. W trakcie badania przeprowadzono 2000 wywiadów.

Statystyczny błąd próbkowania (z prawdopodobieństwem 0,95 i przy uwzględnieniu efektu projektowego 1,1) nie przekracza: 2,2% dla wskaźników zbliżonych do 50%, 2,1% dla wskaźników bliskich 25%, 1,4% - dla wskaźników zbliżonych do 10%.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-