Morderstwo Gandziuk: środek prewencji wobec podejrzanego zostanie określony przez kijowski sąd

Morderstwo Gandziuk: środek prewencji wobec podejrzanego zostanie określony przez kijowski sąd

Ukrinform
W przypadku szefa rady powiatowej Chersonia, Władysława Mangera, któremu dziś wręczono pozew sądowy mówiący o zorganizowaniu zabójstwa aktywistki Jekateriny Gandziuk, prowadzone jest dochodzenie

Podała na Facebooku sekretarz prasowa prokuratora generalnego Łarisa Sargan.

„Dziś rano, zastępca prokuratora generalnego Jurij Stolarczuk osobiście wręczył akt oskarżenia przewodniczącemu chersońskiej Rady Powiatowej Władysławowi Mangerowi, mówiący o „zamówieniu” morderstwa, to znaczy, że bezprawnie i celowo, pośrednio doprowadził do śmierci osoby trzeciej. Morderstwo zostało popełnione na jego wniosek, ze szczególnym okrucieństwem, po wstępnym uzgodnieniu, przez grupę osób, to znaczy: w popełnieniu przestępstwa na podstawie-części 3 artykułu 27, ustęp 4, ustęp 6, ustęp 11, ustęp 12 część 2 artykułu 115 kodeksu karnego Ukrainy "- powiedziała sekretarz.

Według Sargan grupa śledczych i specjalistów z GPU i SBU wyjechała już do Chersonia.

„Pozew sądowy dostarczono do domu Mangera, na  miejscu prowadzone są czynności śledcze. Zostaną podjęte wszelkie środki w celu dostarczenia podejrzanego do okrągowego sądu w Kijowie, który określi środek zapobiegawczy wobec zatrzymanego urzędnika...” - powiedziała.

Jak donosi Ukrinform, przewodniczącmu rady powiatowej Chersonia, Władysławowi Mangerowi, w poniedziałek, 11 lutego, wręczono pozew sądowy dotyczący podejrzenia  w zorganizowaniu morderstwa aktywistki Jekateriny Gandziuk.

W ubiegłym tygodniu partia polityczna Batkiwszczyna w Chersoniu pozbawiła legitymacji partyjnej Władysława Mangera.

31 stycznia, Manger, zawiesił członkostwo w Batkiwszczynie na czas trwania śledztwa w sprawie morderstwa Gandziuk.

Wcześniej, ojciec Jekateriny Gandziuk, przemawiając na spotkaniu Tymczasowej Komisji Śledczej odpowiedzialnej za wyjaśnienie wszystkich okoliczności zabójstwa działaczki, powiedział, że podejrzany o zabójstwo recydywista Aleksander Lewin współpracuje z przewodniczącym chersońskiej rady powiatowej, Mangerem oraz z przewodniczącym chersońskiej administracji państwowej regionu, Andriejem Gordiejewem i jego zastępcą Eugeniuszem Riszczukom.

Później Gordejew odrzucił oskarżenia o udział w morderstwie Gandziuk i wezwał prokuratora generalnego, szefa SBU oraz ministra spraw wewnętrznych, o prawdziwości słów Wiktor Gandziuka i jeżeli uznają je za fałsz, to znaleźć tych, którzy podburzyli go do kłamstw i uznać je za jawną „prowokację informacyjną.

Gordejew dodał, że "pytanie, co ojciec powiedział, to kwestia ukrytej gry pozbawionych skrupułów polityków".

Pracownik chersońskiej rady powiatowej, aktywistka Jekaterina Gandziuk, 31 lipca 2018 r. została oblana kwasem siarkowym przez nieznane osoby. Cierpiała na chemiczne oparzenia i częściowo straciła wzrok. Gandziuk przeszła ponad 10 operacji. 4 listopada jednak zmarła.

Tego samego dnia, policja zmieniła kwalifikację tego czynu na „morderstwo popełnione ze szczególnym okrucieństwem, na zamówienie,  poprzez wstępną zmowę przez grupę osób”.

Podejrzanych o zorganizowanie zamachu na Gandziuk pięć osób zostało aresztowanych, a w dniu 12 listopada, podano wiadomość o aresztowaniu Igora Pawłowskiego – byłego pomocnika Mikołaja Pałamarczuka.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-