Teraz Ukrainie nie grozi niewypłacalność - Myłowanow

Teraz Ukrainie nie grozi niewypłacalność - Myłowanow

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

W najbliższym czasie bankructwo nie zagraża Ukrainie, ale problem może się pojawić, jeśli ustanie finansowanie naszego państwa przez społeczność międzynarodową.

Powiedział o tym w komentarzu dla Ukrinformu Tymofij Myłowanow, doradca Kancelarii Prezydenta, członek Rady Doradczej Krajowej Rady Odbudowy, prezes Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej, były minister rozwoju gospodarczego Tymofij Myłowanow, w kulisach Konferencji Odbudowy Ukrainy odbywającej się w szwajcarskim mieście Lugano.

"Jeszcze nie. Ale oczywiście, jeśli finansowanie się zatrzyma, będzie zagrażać" - powiedział Myłowanow, odpowiadając na pytanie, czy Ukrainie grozi niewypłacalność.

Według eksperta Ukraina potrzebuje miesięcznie około pięciu miliardów dolarów na pokrycie deficytu budżetowego. Partnerzy międzynarodowi zadeklarowali około 30 miliardów dolarów pomocy, ale faktycznie przekazali 7 miliardów. Ma nadzieję, że napływ pomocy nie ustanie. „Ale trzeba ciągle pokazywać, że dają mniej, niż obiecali, rozmawiać z szacunkiem, grzecznie, ale wyraźnie i stanowczo, o tym, ile obiecano środków, ile przyszło, ile potrzeba” – powiedział Myłowanow. Wyjaśnił, że politycy obiecują, a potem władze wykonawcze krajów powinny znaleźć te pieniądze. Czasami dochodzi tu do konfliktu.

Rozmówca agencji powiedział również, że MFW zapewnił więcej środków. Nazwał, że ważne jest, aby porozmawiać o tym, jaką część tych pieniędzy powinny stanowić pożyczki, a jakie - dotacje. Dla Ukrainy ważne jest, aby były to granty. Polityk zwrócił uwagę na taki czynnik, że nawet gdy pożyczki są udzielane na długi czas, to po 15 latach, kiedy trzeba będzie je spłacić, „istnieje bardzo duże ryzyko, że do władzy dojdzie populistyczny rząd, jak to się stało w niektórych innych krajach i rozpocznie się dyskusja: „i spierajmy się i kłócimy się ze wszystkimi”, albo będziemy płacić z budżetu i redukować wydatki na usługi socjalne, edukację, szpitale, co doprowadzi do poparcia dla regresywnych, radykalnych polityków. ”

Zapytany o stopy procentowe, po jakich udzielane są pożyczki, Myłowanow potwierdził, że są one niskie, „do jednego procenta”, więc „nie ma ryzyka w krótkim okresie”.

Mówiąc o swoich oczekiwaniach wobec konferencji, powiedział, że ma nadzieję, że każdy, w idealnym przypadku, będzie miał „dorosłe” zrozumienie, że wojna toczy się każdego dnia, że ​​to nie jest jakaś odległa abstrakcja, to nie jest jakaś odosobniona wojna, ale wielka wojna w centrum Europy, dotykająca wszystkich.

Konferencja Odbudowy Ukrainy odbywa się w Lugano w Szwajcarii w dniach 4-5 lipca.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-