Komisja Europejska wyemituje papiery wartościowe, aby wesprzeć finansowo Ukrainę - media

Komisja Europejska wyemituje papiery wartościowe, aby wesprzeć finansowo Ukrainę - media

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Komisja Europejska planuje wykorzystać instrument emisji dłużnych papierów wartościowych do przezwyciężenia przejściowych wyzwań finansowych i gospodarczych stojących przed Ukrainą w czasie wojny

Podało to w poniedziałek europejskie wydanie POLITICO, powołując się na trzech dyplomatów zaznajomionych z tą sprawą, donosi Ukrinform.

Komisja Europejska planuje w ciągu najbliższych trzech miesięcy wyemitować nowe papiery wartościowe UE, aby pokryć krótkoterminowe potrzeby finansowe Ukrainy, szacowane na 15 mld euro.

Według źródeł plan zostanie oficjalnie ogłoszony 18 maja.

Jednocześnie zwraca się uwagę, że rząd Ukrainy i MFW uzgodniły pod koniec kwietnia, że ​​ukraińska gospodarka w czasie wojny potrzebuje około 5 mld euro miesięcznie w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Kwota ta jest potrzebna na spłatę deficytu budżetowego, wydatków na obronność i utrzymanie funkcjonowania gospodarki, w tym świadczeń socjalnych.

Jak informowaliśmy, Stany Zjednoczone zgodziły się zrekompensować koszt 5 mld euro, co stanowi jedną trzecią wymaganego minimum. Oznacza to, że potrzebne są kolejne 10 miliardów euro. Komisja Europejska nie podała szczegółów, ile zamierza zebrać funduszy i jaki udział w tym będzie miał każdy kraj.

Kilka krajów, w szczególności Niemcy, Austria i Grecja, zwróciło się do Komisji Europejskiej o alternatywne opcje finansowania, zanim plan zostanie oficjalnie zaprezentowany 18 maja. Jednocześnie nie jest wykluczone, że do inicjatywy mogą przyłączyć się inne kraje niebędące członkami Unii Europejskiej, w tym Japonia, Norwegia i Wielka Brytania.

Jak informowaliśmy, 24 lutego rosyjski prezydent putin zapowiedział inwazję na Ukrainę na pełną skalę. Wojska rosyjskie niszczą obiekty infrastrukturalne, przeprowadzając zmasowany ostrzał osiedli ukraińskich miast i wsi przy użyciu artylerii, systemów rakietowych i rakiet balistycznych.

Prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-