rf zablokowała 90 mln ton zboża w portach Ukrainy – Szmyhal

rf zablokowała 90 mln ton zboża w portach Ukrainy – Szmyhal

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

federacja rosyjska zablokowała w portach 90 mln ton zboża, które Ukraina planowała dostarczyć do wielu innych krajów.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział to na briefingu po wynikach jego roboczej wizyty w Polsce, donosi Ukrinform.

„Teraz dokonują kolejnego kryzysu, blokując po raz pierwszy w historii porty innego kraju. 90 milionów ton naszego zboża jest zablokowanych. Co więcej, bombardują rakietami nasze magazyny zbożowe. Sześć największych magazynów ze zbożem zostało zniszczonych przez rakiety” – powiedział Szmyhal.

Według niego, na okupowanych terenach najeźdźcy rabują ukraińskich rolników, wywożą ich mienie z magazynów do swojego kraju.

„Ale kraje Europy, Afryki, Azji, oczekujące tych zbiorów, niczego nie otrzymują” – powiedział szef rządu.

Dodał, że Ukraina omawiała tę kwestię na szczeblu ONZ i wszystkich partnerów międzynarodowych.

„rosja prowokuje kryzys żywnościowy na świecie. Jeśli nie rozwiążemy tego problemu wspólnie ze społecznością światową, to tegoroczne zboże  nie będzie miało miejsca na przechowywanie. I to jest kolejny problem, bo kryzys żywnościowy na świecie może potrwać długo” – dodał premier.

Szmyhal zauważył, że Ukraina wzywa społeczność światową do znalezienia wpływu na rosję w celu stworzenia odpowiednich korytarzy humanitarnych dla dostaw zboża i żywności dla tych krajów, które pilnie czekają na te produkty.

Jak informowaliśmy, 24 lutego 2022 r. rosja rozpoczęła bezpośrednią inwazję na Ukrainę i kontynuowała agresję militarną, która rozpoczęła się w 2014 r. Wojska rosyjskie dokonują masowych bombardowań i ostrzeliwania pokojowych ukraińskich miast i wsi oraz rozpętały masowy terror przeciwko ludności cywilnej na tymczasowo okupowanych terytoriach. Siły Zbrojne Ukrainy i Wojska Obrony Terytorialnej zaciekle stawiają opór rosyjskim najeźdźcom i zadają im ciężkie straty. Do walki z agresorem powstał cały naród ukraiński.

Według Ministerstwa Polityki Agrarnej rosyjscy najeźdźcy wywieźli już kilkaset tysięcy ton zboża z czasowo okupowanych terenów w obwodach ługańskim, donieckim, chersońskim i zaporoskim.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-