Eksport ukraińskich produktów: Ministerstwo Gospodarki oczekuje na stanowisko UE w sprawie kwot

Eksport ukraińskich produktów: Ministerstwo Gospodarki oczekuje na stanowisko UE w sprawie kwot

Ukrinform
Ministerstwo Gospodarki spodziewa się w ciągu miesiąca poznać stanowisko Unii Europejskiej w sprawie wielkości kwot na eksport ukraińskich produktów.

Jak donosi korespondent Ukrinformu, wiceminister rozwoju gospodarczego, handlu i rolnictwa - przedstawiciel handlowy Ukrainy Taras Kaczka powiedział o tym podczas prezentacji opracowania „Strategiczne wytyczne dla pogłębienia stosunków handlowych i gospodarczych między Ukrainą a krajami UE w ramach układu stowarzyszeniowego”.

„Rozmawialiśmy z Unią Europejską, że w przeciągu miesiąca, dowiemy się jakie stanowisko UE jest gotowa zająć w tej kwestii (zwiększenia kwot - przyp. red.)” - powiedział Kaczka.

Jak podawał Ukrinform, według UKAB eksport ukraińskich produktów rolnych do krajów Unii Europejskiej w 2020 roku zmniejszył się o 10,8% w porównaniu do 2019 roku. Jednocześnie Ukraina zamknęła w ubiegłym roku 11 kontyngentów na bezcłowy eksport do UE dla takich grup towarów jak miód, cukier, zboże i mąka, przetworzona skrobia, przetworzone pomidory, soki winogronowe i jabłkowe, jaja, kukurydza, drób, przetworzone produkty zbożowe i skrobia.

W porównaniu z rokiem 2019 sytuacja uległa zmianie dzięki wykorzystaniu kwot na eksport do krajów UE jaj, pszenicy i masła. Tak więc w 2020 roku kwoty na dostawy jaj zostały w pełni wykorzystane, choć w przedostatnim roku wykorzystywało je tylko w 80%. Kwota na dostawy pszenicy do UE w 2020 roku została wykorzystana tylko w 78%, choć w 2019 roku została w pełni wykorzystana. Bardziej krytyczna, zdaniem UKAB, jest sytuacja z masłem: w 2020 roku wykorzystano tylko 6% przyznanej kwoty, podczas gdy rok wcześniej była ona w pełni wykorzystana.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-