Polska weszła do TOP-3 partnerów handlowych Ukrainy, wyprzedzając Rosję

Polska weszła do TOP-3 partnerów handlowych Ukrainy, wyprzedzając Rosję

Ukrinform
Według wyników 2020 roku Polska znalazła się w pierwszej trójce największych partnerów handlowych Ukrainy, wyprzedzając Rosję. Całkowity wolumen wymiany handlowej między Ukrainą a Polską w ubiegłym roku wyniósł 7,36 mld dolarów.

Doradca, kierownik wydziału gospodarczego Ambasady Ukrainy w Polsce Ihor Baraniecki powiedział to w komentarzu dla korespondenta Ukrinformu.

„Polska z pewnością weszła do pierwszej trójki największych partnerów handlowych Ukrainy na świecie, omijając Federację Rosyjską i prawie wyprzedzając Niemcy” - powiedział Baraniecki, oceniając niedawno opublikowane dane Państwowej Służby Statystycznej Ukrainy za miniony rok.

W szczególności Polska przesunęła się w górę o jedną pozycję i z wielkością dwustronnego handlu towarami na poziomie 7,36 mld dolarów ustępuje jedynie Chinom i RFN.

Według niego liczba ta jest prawie taka sama jak w 2019 roku: spadek wzajemnego handlu wynosi zaledwie 0,58%.

„To wskazuje, że udało nam się uratować handel z Polską, mimo trudnego „koronawirusowego” roku” - podkreślił dyplomata.

Zaznaczył, że Polska w wymianie handlowej z Ukrainą straciła na rzecz Niemiec tylko 48 mln dolarów, a biorąc pod uwagę znaczną dynamikę ukraińskiego eksportu do Polski w ostatnich miesiącach 2020 roku, nie starczyło czasu, by Warszawa wyprzedziła Berlin w tym wskaźniku.

„Naszym ambitnym celem jest osiągnięcie wolumenu bilateralnego handlu z Polską na poziomie 10 mld dolarów. Jest to możliwe za 2-3 lata i mam nadzieję, że się uda” - podkreślił dyplomata.

Baraniecki podkreślił, że Polska pozostaje drugim co do wielkości rynkiem ukraińskiego eksportu na świecie. W szczególności Ukraina wyeksportowała do Polski w ubiegłym roku towarów na sumę 3,3 mld USD, wykazując niewielki spadek w roku kryzysowym - o 0,7%. Ukraina eksportuje do Polski przede wszystkim produkty rolne (28,3%), wyroby hutnicze (18%), produkty mineralne (17,4%), wyroby drzewne (9,9%) i wyroby przemysłu elektromaszynowego (7,7%).

Zdaniem dyplomaty Ukraina jest dziś w drugiej dziesiątce partnerów handlowych Polski i bardzo ważne jest, aby znalazła się w pierwszej dziesiątce. Jego zdaniem pomogłoby to w zwróceniu większej uwagi polskiego biznesu na Ukrainę, ponieważ obecnie Rzeczpospolita Polska w pewien sposób nie docenia możliwości Ukrainy.

Dyplomata uważa wzrost liczby ukraińskich firm w RP, których współwłaścicielem jest obywatel Ukrainy lub ukraińska osoba prawna, jako dobry sygnał do dalszej intensyfikacji współpracy gospodarczej i zwiększenia polskich inwestycji na Ukrainie. Powiedział, że stanem na koniec 2020 roku w Polsce działało 16,5 tys. firm, w których przynajmniej jeden ze współwłaścicieli był obywatelem Ukrainy lub ukraińską osobą prawną. To 17% wszystkich firm z kapitałem zagranicznym w Polsce. A liczba ta stale rośnie.

Zdaniem Baranieckiego przyspieszenie dynamiki polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej w 2021 roku może zostać osiągnięte dzięki wynikom posiedzenia Ukraińsko-Polskiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej, które ma się odbyć w Kijowie w dniach 31 marca - 1 kwietnia. Termin tego spotkania ze stroną polską został niedawno ustalony podczas wizyty w Warszawie wicepremiera, ministra ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ołeksyja Reznikowa.

Jak zauważył Baraniecki, Reznikow spotkał się niedawno z przedstawicielami ukraińskich i polskich stowarzyszeń biznesowych. Według niego biznes oczekuje praktycznego rozwiązania problemów, które pozwolą na szybszą realizację wspólnych umów i projektów.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-