W ciągu 10 miesięcy Ukraina wyeksportowała do Izraela towary o wartości 450 mln USD - Magałecka

W ciągu 10 miesięcy Ukraina wyeksportowała do Izraela towary o wartości 450 mln USD - Magałecka

Ukrinform
Przez 10 miesięcy 2020 roku Ukraina wyeksportowała do Izraela towary o wartości 450 mln USD, a importowała towary o wartości 140 mln USD.

Jak podaje Ukrinform, poinformowała o tym szefowa Państwowej Służby Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów w publikacji NV.

„W ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy Ukraina wyeksportowała do Izraela towary o wartości 450 mln USD i zaimportowała towary o wartości 140 mln USD. Tradycyjnie zaopatrujemy ten kraj w zboże, olej i inne produkty rolne. Strefa wolnego handlu zwiększy wielkość eksportu produktów rolnych” - napisała Magałecka.

Według niej wraz z wejściem w strefę wolnego handlu od razu zostaje ustanowiona zerowa stawka celna na ryby, olej rzepakowy i rzepikowy, warzywa surowe i w puszkach oraz zerowa stawka w ramach kwot - na mięso drobiowe, mleko, jajka, miód, pszenicę i pieczywo, wina.

„W przyszłości lista towarów będzie się tylko zwiększać, więc ukraiński eksport do Izraela wzrośnie. Zatem ocena wzrostu obrotów handlowych do poziomu 2 mld dolarów to nie tylko optymizm, ale rzeczywistość” - zaznaczyła szefowa wydziału.

Dodała, że ​​wprowadzenie nowych warunków współpracy obu krajów ma również na celu zwiększenie izraelskich inwestycji na Ukrainie.

„Na razie bezpośrednie izraelskie inwestycje zagraniczne na Ukrainie są na dość niskim poziomie i nie sięgają nawet 100 mln dol., co nie odpowiada możliwościom współpracy między krajami. Strefa wolnego handlu może mieć kumulatywny wpływ na naszą gospodarkę i zwiększyć poziom inwestycji” - wyraziła nadzieję Magałecka.

Jej zdaniem Ukraina ma wszelkie szanse stać się platformą do tworzenia nowych gałęzi przemysłu z udziałem kapitału izraelskiego, europejskiego i ukraińskiego, które skupią się na produkcji wyrobów na rynek izraelski i unijny. W przyszłości może to poprawić strukturę ukraińskiego eksportu poprzez zmniejszenie udziału w nim surowców.

„W obszarze, którym się obecnie zajmuję, jest wiele kierunków, w których możemy pogłębić współpracę. Przede wszystkim jest to kwestia wznowienia eksportu ukraińskich jaj do Izraela i dostępu do rynku tego kraju dla naszych producentów i eksporterów wołowiny” - powiedziała prezes Państwowej Służby Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów.

Przypomniała, że ​​konsultacje i negocjacje w sprawie podpisania umowy o strefie wolnego handlu między Ukrainą a Izraelem trwały ponad 12 lat. Wymagało to starań 4 prezydentów Ukrainy.

„Nowy Rok nie przyniesie pełnej realizacji wszystkich umów. Reżim liberalizacji handlu niektórymi towarami zostanie uruchomiony dopiero po trzech - pięciu - siedmiu latach, a pogłębienie współpracy wymaga czasu” - podsumowała Magałecka.

Jak podawał Ukrinform, w nocy z 31 grudnia 2020 roku na 1 stycznia 2021 roku weszły w życie dwie umowy o wolnym handlu zawarte przez Ukrainę - z Wielką Brytanią i Izraelem.

Umowa o wolnym handlu między Ukrainą a Izraelem została podpisana 21 stycznia 2019 roku. Dokument ma na celu dwustronną liberalizację i zniesienie barier w handlu między krajami.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-