Ujawniono zmowę przy zakupach dla elektrowni jądrowej w Czarnobylu - na wykonawców nałożono 117 mln grzywny

Ujawniono zmowę przy zakupach dla elektrowni jądrowej w Czarnobylu - na wykonawców nałożono 117 mln grzywny

Ukrinform
Komitet Antymonopolowy Ukrainy ujawnił spisek spółki z o.o. IC Ukrstrojmontaż  i PJSC Ukrenergomontaż na przetargu na wybór wykonawcy prac w elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

Poinformowała o tym służba prasowa AMKU.

"Komitet Antymonopolowy ujawnił spisek kartelu w przetargu na wybór wykonawcy budowy obiektów elektrowni jądrowej w Czarnobylu i Centralnego Magazynu Wypalonego Paliwa Jądrowego" - głosi komunikat.

Zwraca się uwagę, że IC Ukrstrojmontaż, spółka należąca do koncernu Ukrstroj, została ukarana grzywną w wysokości 55 mln hrywien, druga strona zmowy - Ukrenergomontaż – grzywną w wysokości 62 mln hrywien. Przez trzy lata firmy te nie będą mogły uczestniczyć w publicznych przetargach.

Ministerstwo dodało, że w latach 2017-2018 firmy te wzięły udział w czterech postępowaniach przetargowych na łączną kwotę ponad 1 mld UAH i wygrały w trzech największych. Zleceniodawcami była elektrownia jądrowa w Czarnobylu i Energoatom.

Północny Międzyregionalny Oddział Terytorialny AMKU (dawniej Kijowski Oddział Terytorialny) ujawnił następujące dowody zmowy między Ukrstrojmontażem i Ukrenergomontażem:

firmy są powiązane stosunkami gospodarczymi, udzielają sobie wzajemnej pomocy finansowej;

mają wspólnych pracowników;

znajduje się pod tym samym adresem;

mają wspólne cechy w prowadzonej dokumentacji.

Ponadto firmy te aktywnie komunikowały się ze sobą podczas aukcji; zachował się synchronicznie podczas przygotowania i udziału w aukcji i wszedły do aukcji z tego samego adresu IP.

Tak więc zamiast uczciwej konkurencji na aukcji doszło do zmowy między obiema firmami. Takie działania stanowią naruszenie Ustawy „O ochronie konkurencji gospodarczej”, które zostały ustanowione przez Tymczasową Radę Administracyjną Komitetu Antymonopolowego Ukrainy w składzie: prezes AMKU Olena Piszczanska, wiceprzewodnicząca - komisarz Daria Czeredniczenko oraz przewodniczący Północnego Międzyregionalnego Oddziału Terytorialnego AMKU Ołeksyj Chmielnicki.

Jak informowaliśmy, w ubiegłym roku AMKU ujawniło już podobne naruszenia firm z koncernu Ukrstroj: Północno-Ukraiński Budowniczy Alians i Specstroj-Plus zostały ukarane grzywną w łącznej wysokości 260 mln UAH za zmowę w przetargach na budowę budynku Instytutu Narodowego Chirurgii Sercowo-naczyniowej im. Amosowa, rekonstrukcji gimnazjum nr 59 im. Bojczenki i budowę mostu Szulawskiego.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-