Wróg blokuje wyjścia z podziemia z Azowstali, obrońcy Mariupola kontratakują

Wróg blokuje wyjścia z podziemia z Azowstali, obrońcy Mariupola kontratakują

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

W Mariupolu wrogowie blokują podziemne wyjścia z huty Azowstali, ukraińscy obrońcy kontratakują.

Poinformował o tym na Telegramie doradca mera Mariupola Piotr Andriuszczenko, donosi Ukrinform.

„Wczoraj wróg nie zaprzestał prób szturmu lądowego. Głównym celem jest zablokowanie wyjść z systemu podziemnych przejść, które zdrajca wskazał wrogowi. Mimo to nasi Obrońcy Mariupola podejmują próby kontrataku, ryzykując wszystko. Nie ma wystarczająco mocnych słów  na opisanie bohaterstwa Obrońców Mariupola” – czytamy w komunikacie.

Andriuszczenko zauważył, że jednym z największych problemów są drony wroga. Zauważył, że gdyby istniał sposób na oślepienie ich lub zestrzelenie, byłoby to znacznie łatwiejsze dla naszych żołnierzy, i nie tylko w Azowstali.

Jak donosił Ukrinform, Ukraina zaproponowała rosji wymianę ciężko rannych bojowników z Azowstali na schwytanych rosjan zgodnie ze standardowymi zasadami wymiany jeńców wojennych.

Według wicepremier - minister ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych Iriny Wereszszuk odblokowanie Azowstali środkami wojskowymi jest nadal niemożliwe. Obrońcy Azowstali nie zamierzają się poddać, a rosjanie nie zgadzają się na procedurę „ekstrakcji”.

7 maja Wereszszuk poinformowała, że wszystkie kobiety, dzieci i osoby starsze z huty Azowstal zostały ewakuowane i ta część akcji humanitarnej Mariupola została zakończona. Po tym przywódca „DRL” denys puszilin powiedział, że „ręce im rozwiązano”, a ataki na Azowstal stały się jeszcze bardziej brutalne.

Teren huty jest stale poddawany ostrzeliwaniu przez rosjan ze wszystkich rodzajów broni, w szczególności z samolotów i artylerii morskiej, i co jakiś czas próbują go szturmować. Linię obrony utrzymuje  ukraińskie wojsko, w tym kilkuset rannych. Brakuje leków, a ludzie umierają w agonii.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-