Przemówienie Zełenskiego - W czasie wojny Ukraińcy zjednoczyli się bardziej niż przez ponad 30 lat niepodległości

Przemówienie Zełenskiego - W czasie wojny Ukraińcy zjednoczyli się bardziej niż przez ponad 30 lat niepodległości

wideo
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Przemówienie Prezydenta Ukrainy

Życzę zdrowia, zjednoczony kraju! Nie przypadkowo powiedziałem - zjednoczony. Rozpoczął się siódmy dzień tej straszliwej wojny. Wojny, którą odczuwamy jednakowo. W tym czasie od ponad trzydziestu lat łączy nas jedność. Na początku byliśmy jednakowo przestraszeni, potem jednakowo bolało. A teraz wszystko jest dla nas takie samo. Oprócz zwycięstwa. Z wyjątkiem prawdy. Z wyjątkiem pokoju. Oprócz spokoju, do którego chcemy dojść. Z wyjątkiem życia naszych ludzi, o których się martwimy. Z wyjątkiem Ukrainy. W tym czasie naprawdę staliśmy się jednym. Dużo sobie wybaczaliśmy. Zakochaliśmy się w sobie. Pomagamy sobie nawzajem. Boimy się o siebie. Wczoraj rano na Placu Wolności wszyscy byliśmy mieszkańcami Charkowa. Wtedy nieprzyjaciel oburzył nas wszystkich uderzeniami w kamienice w Borodiance. Wczoraj w nocy bombardowano nas wszystkich w Kijowie. I wszyscy zginęliśmy ponownie w Babim Jarze - od uderzenia rakietowego. Chociaż cały świat obiecuje, obiecuje ciągle. Nigdy więcej.

Dla każdego normalnego człowieka, który zna historię, Babi Jar jest szczególną częścią Kijowa. To szczególna część Europy. Miejsce modlitwy. Miejsce pamięci stu tysięcy osób zabitych przez hitlerowców. Miejsce dawnych cmentarzy kijowskich. Kim trzeba być, żeby takie miejsce stało się celem dla pocisków? Po raz drugi zabijają ofiary Holokaustu. W czasach sowieckich zbudowano tam na kościach centrum telewizyjne. I kompleks sportowy. Budynki gospodarcze. Zbudowali tam park. Aby wymazać prawdziwą historię Babiego Jaru. Ale dlaczego on został zbombardowany?... To jest poza człowieczeństwem. Taki atak rakietowy pokazuje, że dla wielu ludzi w Rosji nasz Kijów jest całkowicie obcy. Nic nie wiedzą o naszej stolicy. O naszej historii. Ale mają rozkaz wymazać naszą historię. Wymazać nasz kraj. Wymazać nas wszystkich. Pierwszego dnia wojny Humań został brutalnie zbombardowany, co roku odwiedzały go setki tysięcy Żydów. Modlić się. Następnie Babi Jar, gdzie rozstrzelano setki tysięcy Żydów. Zwracam się teraz do wszystkich Żydów na świecie – nie widzicie, co się dzieje? Dlatego bardzo ważne jest, aby miliony Żydów na całym świecie milczały teraz. Nazizm rodzi się w ciszy. Dlatego krzyczmy o zabijaniu cywilów. Krzyczmy o mordach Ukraińców.

Zeszłej nocy i dzisiejszej nocy nadal ostrzeliwano nasze miasta. Bomby. Pociski. Artyleria. Pistolety maszynowe. Pokojowych ludzi. Znowu. Obszary mieszkalne. I znowu. Mariupol, Charków, Kijów, Żytomierz oraz inne miasta i miasteczka Ukrainy. Nie da się tego wytłumaczyć żadnym ludzkim rozumem. Nie ma powodu dla Boga. A co wtedy będzie następne, jeśli już - Babi Jar? Jakie inne obiekty wojskowe zagrażają Rosji? Jakie inne bazy NATO? Katedra św. Zofii? Ławra? Kościół św. Andrzeja? Cokolwiek tam sobie marzą – „czort z nimi”! BÓG jest z nami!

W tym czasie zjednoczyliśmy Unię Europejską na nowym poziomie. Wyższym niż formalne. Wyższym niż międzypaństwowo. Na poziomie zwykłych ludzi. Miliony i miliony Europejczyków. Od Atlantyku po przedmieścia Charkowa, gdzie trwają zacięte walki. Kiedy Parlament Europejski wstają i oklaskują nas, naszą walkę - to ocena naszych wysiłków, naszego zjednoczenia. Za sześć dni wojny – jak za trzydzieści lat. Dlatego Unia Europejska odpowiada nam „tak”. Rozpoczęliśmy specjalną przyspieszoną procedurę akcesyjną. Nasi dyplomaci i nasi przyjaciele jeszcze bardziej jednoczą świat w imię Ukrainy i pokoju. Neutralna Szwajcaria poparła unijne sankcje wobec rosyjskich oligarchów, urzędników, państwa i firm. Jeszcze raz: neutralna Szwajcaria! Na co więc czekają inne kraje? Do naszej antywojennej koalicji dołączyły już te kraje, na które Moskwa liczyła tydzień temu. To niezwykły wynik. Nie możecie teraz pozostać neutralnymi!

A jaki jest wynik dla Rosji? Flaga tego stanu nie będzie już widoczna w turniejach sportowych. Kultura współczesnego świata będzie teraz dla nich zamknięta. Rosyjskie towary są usuwane z półek sklepowych na całym świecie. Rosyjskie banki są odłączone od globalnego systemu. Obywatele rosyjscy tracą swoje oszczędności, tracą wszelkie perspektywy. Rosyjskie matki tracą swoje dzieci w zupełnie obcym kraju. Pomyślmy o tej liczbie: zginęło prawie sześć tysięcy Rosjan. wojska rosyjskiego. Za sześć dni wojny. Nie licząc strat wroga zeszłej nocy. Sześć tysięcy.

Żeby co otrzymać? Zdobyć Ukrainę? To jest niemożliwe. Nie zmienią tego rakiety. Bomby. Czołgi. Wszelkie uderzenia. Jesteśmy w naszej ojczyźnie. A za wojnę przeciwko nam będzie Międzynarodowy Trybunał - dla nich.

Ukraińcy! Minęła kolejna noc wojny Rosji na pełną skalę przeciwko nam, przeciwko ludowi. Ciężka noc. Ktoś spędził tę noc w metrze - w schronie. Ktoś w piwnicy. Ktoś miał więcej szczęścia - spał w domu. Inni byli chronieni przez przyjaciół i rodziny. Prawie nie śpimy przez siedem nocy. Albo śpimy, ale bardzo niespokojnie. Kochani, nadejdzie czas, kiedy będziemy mogli spać. Ale to będzie po wojnie. Po zwycięstwie. W świecie, którego potrzebujemy. Co zawsze docenialiśmy. A czego my – nigdy nie zniszczyliśmy. Proszę was wszystkich o opiekę nad bliskimi. Dbajcie o swoich znajomych. Podziwiam Was! Cały świat Was podziwia. Od gwiazd Hollywood po polityków. Dziś wy, Ukraińcy, jesteście symbolem niezwyciężoności. Symbolem, że ludzie w każdym kraju mogą w każdej chwili stać się najlepszymi ludźmi na ziemi. Chwała Ukrainie!

Wołodymyr Zełenski


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-