Na czele rankingu prezydenckiego stoi Wołodymyr Zełenski, a na drugim miejscu – Petro Poroszenko

Na czele rankingu prezydenckiego stoi Wołodymyr Zełenski, a na drugim miejscu – Petro Poroszenko

zdjęcie
Ukrinform
Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższej przyszłości, obecnego szefa państwa Wołodymyra Zełenskiego poparłoby 24,9% Ukraińców, spośród tych którzy zamierzają głosować i zdecydowali już o swoim wyborze.

Lider „Solidarności Europejskiej” Petro Poroszenko – uzyskałby 13,1%, a liderka „Batkiwszczyny” Julia Tymoszenko – 12,1%.

Świadczą o tym wyniki ankiety przeprowadzonej przez Grupę Socjologiczną „Rating” w dniach 6-7 kwietnia 2021 r., Podaje Ukrinform.

11,9% respondentów oddałoby głos na współprzewodniczącego frakcji „Platforma Opozycyjna - Za Życie” Jurija Bojko, 6,8% popiera lidera partii „Siła i honor” Ihora Smeszko, 5,1% popiera byłego premiera Wołodymyra Hrojsmana, 4,9% lidera Partia Radykalnej Ołeha Laszko,.

Dalej są: przewodniczący Rady Najwyższej Dmytro Razumkow - 4,8%, były poseł z partii „Blok Opozycyjny” Jewhen Murajew - 4,6%, mer Lwowa Andrij Sadowy - 2,6%, były premier Arsenij Jaceniuk - 2,2%, przywódca „Swobody” Oleh Tiahnybok - 1,8%, lider partii „Hołos" Kira Rudyk – 0,4%.

Z raportu wynika, że symulacja drugiej tury wyborów prezydenckich przyniosła następujące rezultaty: Zełenski wygrał we wszystkich możliwych wariantach z najbliższymi przeciwnikami, a około jedna trzecia wyborców wyraziła niechęć do wyborów lub wahała się z odpowiedzią.

„Wśród tych, którzy zamierzają głosować i już zdecydowali o wyborze, wyniki są następujące: w parze Zełenski - Poroszenko 64% do 36%, Zełenski przeciwko Tymoszenko - 57% do 43%, w parze Zełenski przeciwko Bojkowi - 67% do 33%, w parze Tymoszenko przeciwko Poroszenko - 59% do 41%, a w parze Bojko - Poroszenko - 51% do 49% ”- podano w komunikacie.

Partia „Sługa Narodu” jest liderem w rankingu parlamentarnym z wynikiem 22,9% (spośród osób, które już zdecydowały i zamierzają głosować). 14,6% zagłosowałoby na „Europejską Solidarność”, 14,2% na „Platformę Opozycyjną - Za Życie”, 12,9% na partię „Batkiwszczyna”, 4,7% na partię „Siła i Honor”, na „Partię Radykalną” - 4,4%, na „Ukraińską strategię Hrojsmana"- 4,3%, na partię Murajewa „Naszi"- 3,5%, na „Udar”- 3,4%, na „Swobodę”- 3,4%, na partię „Partia Szarija” - 3,4%, na partię „Hołos” - 2,6%, na partię „Samopomicz” - 2,4%.

Badanie zostało przeprowadzone metodą CATI (wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo) na podstawie losowego próbkowania numerów telefonów komórkowych. Próba jest reprezentatywna dla dorosłej populacji (18 lat i starszej) Ukrainy pod względem wieku, płci i miejsca zamieszkania. Próba nie obejmuje terytoriów tymczasowo niekontrolowanych przez władze Ukrainy - Autonomicznej Republiki Krymu, niektórych części obwodu donieckiego i obwodu ługańskiego. W trakcie badania przeprowadzono 2500 wywiadów. Błąd statystyczny badania nie przekracza 2 %.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-