Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uczcił pamięć Bohaterów Niebiańskiej Sotni

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uczcił pamięć Bohaterów Niebiańskiej Sotni

zdjęcie
Ukrinform
W imieniu Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego uczczono pamięć Bohaterów Niebiańskiej Sotni – napisano na stronie internetowej głowy państwa, donosi Ukrinform.

„W Dniu Godności i Wolności, 21 listopada, w imieniu Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego uczczono pamięć Bohaterów Niebiańskiej Sotni” - czytamy w oświadczeniu.

Na Alei Bohaterów Niebiańskiej Sotni w Kijowie przed krzyżem zainstalowanym w centrum Kijowa na pamiątkę zabitych podczas Rewolucji Godności ustawiono kosz kwiatów.

„W ciągu 29 lat niepodległości Ukrainy doszło do szeregu rewolucji: Ukraińcy bronili europejskiego wektora rozwoju, ochrony wartości demokratycznych, praw i wolności człowieka, a także osiągnięcia godnego poziomu życia i pracy. Tylko ludzie, którzy naprawdę cenią wolność i godność, są niepokonani. Musimy podsumować i przemyśleć moralne doświadczenia różnych pokoleń Ukraińców, którzy walczyli o demokratyczne wartości, prawa i wolności”- napisał Prezydent.

Przypomnijmy, Dzień godności i wolności obchodzony jest corocznie 21 listopada, zgodnie z dekretem prezydenckim z 13 listopada 2014 roku. Święto upamiętnia początek dwóch wydarzeń z najnowszej historii Ukrainy: Pomarańczowej Rewolucji z 2004 r. i Rewolucji Godności z 2013 roku.

Dzień Godności i Wolności był swego rodzaju następcą Dnia Wolności, obchodzonego na cześć Pomarańczowej Rewolucji w latach 2005–2011 w dniu 22 listopada, ale go zniesiono.

21 listopada 2013 r. rozpoczęły się pierwsze protesty ukraińskiej społeczności w odpowiedzi na decyzję ówczesnych władz o zawieszeniu kursu integracji europejskiej i anulowaniu procesu przygotowań do podpisania układu o stowarzyszeniu między Ukrainą a Unią Europejską. Utrata priorytetów polityki zagranicznej Ukrainy, jaką była umowa stowarzyszeniowa między Ukrainą a UE, wywołała oburzenie wśród Ukraińców.

Dla społeczeństwa ukraińskiego stało się jasne, że kraj szybko zmierza w kierunku pełnego autorytaryzmu, gdzie lekceważone są podstawowe prawa człowieka, panuje korupcja, bezprawie, represje i terror. To właśnie sprawiło, że Ukraińcy najpierw wyszli na ulice Kijowa, a następnie w innych miastach Ukrainy.

Wydarzenia przebiegły szybko i dramatycznie - od pokojowych spotkań studentów po masowe zgromadzenia, płonące opony, koktajle Mołotowa i kostki brukowe, które stały się bronią w rękach protestujących.

Ale najbardziej tragiczne było to, że tym razem, w przeciwieństwie do wydarzeń z pomarańczowej rewolucji, utrzymanie godności i wolności kosztowało Ukraińców 106 zabitych i ponad 2 tysiące rannych. I taka była cena tych 3 miesięcy Euromajdanu. Wiosną 2014 r. rozpoczęła się rosyjska agresja militarna, której towarzyszyła okupacja Krymu i niektórych terytoriów obwodów donieckiego i ługańskiego.

Z okazji tego dnia we wszystkich miejscowościach Ukrainy odbędą się tradycyjne uroczystości pamiątkowe - modlitwy, składanie kwiatów, nabożeństwa żałobne w kościołach. W Kijowie już siódmy rok z rzędu na Alei Bohaterów Niebiańskiej Sotni odbędzie się nabożeństwo modlitewne. Zostanie uruchomiony flashmob „Buty gidnym”, który zaproponuje dzielenie się własnymi wrażeniami z tamtych wydarzeń i wrażeniami na portalach społecznościowych.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-