W Ukrinform otwarto wystawę „Shut UP! Głos demokracji jest zagrożony”

W Ukrinform otwarto wystawę „Shut UP! Głos demokracji jest zagrożony”

zdjęcie
Ukrinform
W ramach kampanii informacyjnej na rzecz dziennikarzy publicznych uwięzionych na Krymie i Donbasie, zainicjowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych wspólnie z organizacjami pozarządowymi, otwarto wystawę plakatów ukraińskiego artysty Mykoły Kowalenki „Shut UP! Głos demokracji jest zagrożony” - donosi korespondent Ukrinform.

Podczas konferencji prasowej „Brak wolności słowa na czasowo okupowanych terytoriach Ukrainy” Mykoła Kowalenko, który obecnie mieszka na Słowacji i jest autorem międzynarodowej wystawy plakatów tematycznych dotyczących ochrony wolności słowa, powiedział, że cały świat powinien wiedzieć o szykanowaniu dziennikarzy na okupowanych terytoriach.

„Teraz problem wolności słowa występuje nie tylko na Ukrainie, czy na Słowacji...to problem całego świata. Było dla mnie bardzo interesujące zobaczyć, jak to wygląda w Japonii, Meksyku, Portugalii, Iranie. I to, co się teraz dzieje na Krymie i w Donbasie… trzeba o tym rozmawiać. Jako designer rozmawiam z moimi plakatami, pracami i organizuję społeczność designerów, aby w jakiś sposób rzucić światło na ten problem”- powiedział Kowalenko.

Z kolei wiceminister spraw zagranicznych Emine Dżaparowa obiecała stworzyć wystawę opartą na opublikowanych plakatach i relacjach 11 dziennikarzy z Krymu torturowanych przez rosyjskie władze okupacyjne. Informacje o wystawie będą rozpowszechniane za pośrednictwem kilkudziesięciu ukraińskich ambasad i przedstawicielstw na całym świecie, tak aby cała społeczność światowa dowiedziała się o problemie wolności słowa na okupowanych terenach.

„Na podstawie tych prac - 21 plakatów, które wybraliśmy spośród setek najlepszych, wykonanych przez czołowych światowych ekspertów, znanych projektantów - stworzymy wystawę z osobistymi historiami 11 osób, o których dziś rozmawialiśmy i którzy dziś wykonują funkcje dziennikarzy. I te materiały, z naciskiem na to, czym jest wolność słowa na okupowanych terytoriach, jakie wyzwania stoją przed Ukrainą, aby chronić dziennikarzy, zostaną rozdane w naszych ambasadach - to dziesiątki zagranicznych misji dyplomatycznych, które następnie podniosą temat w stolicach różnych krajów, co przeniesie ten dyskurs w jak najszersze kręgi”- podkreśliła Dżaparowa.

Wystawa 21 plakatów w oknach Ukrinform potrwa dwa tygodnie. Kolejna wystawa, na której zostaną zaprezentowane historie 11 dziennikarzy z Krymu, rozpocznie się we wrześniu i będzie trwała czas nieokreślony - powiedział wiceminister.

Przypomnijmy, 21 lipca wiceminister spraw zagranicznych Emine Dżaparowa zapowiedziała rozpoczęcie zakrojonego na szeroką skalę projektu wsparcia dziennikarzy publicznych i zawodowych, którzy są prześladowani i torturowani w okupowanych częściach Donbasu i Autonomicznej Republice Krymu.

Projekt ma na celu poinformowanie społeczności międzynarodowej o ucisku wolności słowa na Krymie i aresztowaniu 11 dziennikarzy publicznych i streamerów „Solidarności Krymskiej”. Są to między innymi: Serwer Mustafajew, Tymur Ibragimow, Marlen Asanow, Sejran Salijew, Remzi Bekirow, Ruslan Sulejmanow, Osman Arifmemetow, Rustem Szelchaljew, Nariman Memeleminow, Ernes Ametow i Amet Sulejmanow.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-