Sprawa MH17 - rozprawa sądowa trwała mniej niż godzinę, kolejną wyznaczono na 8 czerwca

Sprawa MH17 - rozprawa sądowa trwała mniej niż godzinę, kolejną wyznaczono na 8 czerwca

Ukrinform
Trzeci proces w sprawie MH17 w Holandii trwał mniej niż godzinę, a kolejna rozprawa odbędzie się w dniu 8 czerwca 2020 r. - donosi korespondent Ukrinform w Hadze.

„Sąd postanowił odroczyć decyzję w sprawie dodatkowych dochodzeń do czasu rozprawy, która rozpocznie się 8 czerwca 2020 r.” - powiedział sędzia Hendrik Steenhuis i dodał, że 8 czerwca 2020 r., o godzinie 10:00, strony obrony i prokuratury będą mogły wnieść swoje wstępne zastrzeżenia i wnioski o dodatkowe dochodzenie. Zauważył również, że rodziny ofiar przyszły do sądu, aby uzyskać dostęp do materiałów.

„Sąd orzekł, że podczas dochodzenia karnego, które rozpoczęło się 17 lipca 2014 r. i trwa do dziś, zgromadzono dużą liczbę dokumentów i akt. Strona obrony zauważyła, że dopiero niedawno uzyskała dostęp do materiałów - 36 000 stron i dużą liczbę plików multimedialnych, i nie była w stanie w pełni przetworzyć tych informacji. Tak więc obrona będzie mogła dokonać przeglądu i przygotować swoje stanowisko na 8 czerwca 2020 r., być może później - powiedział sędzia.

Według niego na tym etapie nie jest możliwe bardziej szczegółowe rozpatrzenie sprawy. Sędzia zauważył również, że przedstawiciele rodzin w sądzie mogą uzyskiwać dostęp do materiałów, ale robić kopie, omawiać treść z kimkolwiek innym niż klientami, jest zabronione.

Z powodu koronawirusa rozpraw odbywała się bez obecności rodzin, społeczności i prasy. W sali sądowej byli tylko sędziowie, jeden z trzech holenderskich prokuratorów.

Adwokaci jednego z podejrzanych, pułkownika sił specjalnych RF Olega Pułatowa, nie byli na sali.

Każdy może śledzić sprawę za pośrednictwem transmisji online.

W Holandii wszystkie sądy zaprzestały działalności od wtorku 17 marca z powodu koronawirusa. Rozpatrywane są tylko pilne przypadki, ale z ograniczoną liczbą uczestników.

Wstępne przesłuchania w sprawie MH17 odbyły się w dniach 9 i 10 marca.

Przypomnijmy, pasażerski Boeing-777 MH17 lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur został zestrzelony nad okupowaną częścią Donbasu w dniu 17 lipca 2014 r. Na pokładzie było 283 pasażerów i 15 członków załogi, wszyscy zginęli.

Międzynarodowy zespół śledczy twierdzi, że samolot MH17 został zestrzelony przez rakietę przeciwlotniczego systemu rakietowego „Buk” należącą do 53. brygady powietrznej obrony rakietowej Sił Zbrojnych Rosji stacjonującej w Kursku.

19 czerwca 2019 roku Zespół międzynarodowych śledczych, badających katastrofę MH17 (JIT) nazwał czterech podejrzanych, którzy zostali uznani za zaangażowanych w transport i użycie bojowe Buka. Trzej z nich to Rosjanie. Jest to: Siergiej Dubiński, pułkownik Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, szef GRU Donieckiej Republiki Ludowej, którego uważa się za organizatora zastosowania wyrzutni rakiet przeciwlotniczych „Buk”; Oleg Pułatow - podpułkownik rosyjskich Sił Zbrojnych, zaangażowany w przewóz „Buku” i Igor Girkin - jest emerytowanym oficerem wojskowym Federacji Rosyjskiej, byłym pułkownikiem FSB, aktywnym uczestnikiem w rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainie. Czwartym jest Ukrainiec Leonid Charczenko, który walczył po stronie DRL.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-