Polska oczekuje, że Zełenski zniesie moratorium na ekshumacje na Ukrainie

Polska oczekuje, że Zełenski zniesie moratorium na ekshumacje na Ukrainie

Ukrinform
Polska jest gotowa wznowić prace poszukiwawcze na Ukrainie natychmiast po uzyskaniu zgody strony ukraińskiej.

Zostało to ogłoszone w Senacie RP przez szefa Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), Jarosława Szarka, informuje korespondent Ukrinformu.

„Teraz zobaczymy, jaka będzie odpowiedź, prawdziwa odpowiedź od państwa ukraińskiego ... Teraz nasze możliwości (przeprowadzania ekshumacji - red.) są zablokowane. Jeśli to się zmieni, to jutro nasi specjaliści mogą udać się w te miejsca”, podkreślił Szarek.

Zwrócił uwagę na słowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o gotowości Kijowa do zniesienia tzw. moratorium na prace poszukiwawczo -ekshumacyjne przez stronę polską.

Według niego decyzja leży teraz w gestii władz ukraińskich. Przypomniał, że w maju 2018 r. IPN wysłał do Kijowa listę 12-14 miejsc, w których strona polska chciała prowadzić prace poszukiwawczo - ekshumacyjne.

Szarek podkreślił, że miejsca te dotyczą nie tylko okresu tragedii na Wołyniu, ale także innych okresów historycznych: pierwszej wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej z lat 1920, 1939 i 1944–1945.

Szef IPN zauważył, że wcześniej strona ukraińska również zadeklarowała zniesienie moratorium, ale tego nie zrobiła.

Jak informowaliśmy, strona ukraińska zawiesiła prace poszukiwawczo - ekshumacyjne, prowadzone przez stronę polską na Ukrainie w związku ze zniszczeniem pomnika UPA w Gruszowiczach w południowej Polsce. W latach 2014-2017 na pograniczu polsko-ukraińskim jeszcze kilka miejsc pamięci Ukraińców zostało zniszczonych przez chuliganów lub zbezczeszczonych.

Podczas spotkania w Warszawie 31 sierpnia z polskim przywódcą Andrzejem Dudą prezydent Wołodymyr Zełenski wystąpił z inicjatywą anulowania decyzji o zawieszeniu prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych, prowadzonych przez stronę polską na Ukrainie, ale strona polska powinna również uporządkować ukraińskie miejsca pamięci w Polsce. Jednocześnie Zełenski zaproponował także utworzenie wspólnego ukraińskiego kopca pamięci na granicy ukraińsko-polskiej.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-