Ukraiński kościół nie podlega Konstantynopolu – Epifaniusz

Ukraiński kościół nie podlega Konstantynopolu – Epifaniusz

Ukrinform
Głowa Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Epifaniusz podkreślił, że kościół ukraiński nie podlega Konstantynopolu - powiedział to podczas odsłonięcia pomnika metropolity Wasilija Lipkowskiego w Czerkasach, donosi korespondent Ukrinform.

„Nasi przeciwnicy twierdzą, że nie mamy prawdziwej autokefalii, podporządkowujemy się Konstantynopolu, to nieprawda: ten dokument, Tomos, jasno pokazuje, że jesteśmy niezależnym autokefalicznym Kościołem Ukrainy i według niego zajmujemy 15 miejsce wśród innych lokalnych kościołów prawosławnych. Wierzę, że w niedługim czasie uznają nas inne kościoły, które uznają akt patriarchy ekumenicznego Bartłomieja w sprawie uznania autokefalii ukraińskiego Kościoła" - powiedział Epifaniusz.

Zauważył, że Tomos otrzymał w imieniu wszystkich prawosławnych Ukraińców, a autokefalia - to duża odpowiedzialność.

"Bóg obdarował mnie i dał możliwość otrzymania Tomosu z rąk patriarchy Bartłomieja, ale zrobiłem to w imieniu was wszystkich, prawosławnych Ukraińców, którzy również modlili się, przeżywali i czekali na to historyczne wydarzenie, ponieważ to my wspólnie osiągnęliśmy to, czego pragnęli nasi przodkowie, za co oni walczyli "- powiedział Epifaniusz.

Epifaniusz złożył życzenia Ukraińcom z okazji Święta Trzech Króli i podziękował Prezydentowi Ukrainy za jego starania o uzyskanie Tomosu.

Jak informował Ukrinform, Epifaniusz ogłosił datę swojej intronizacji. Intronizacja odbędzie się 3 lutego.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i zwierzchnik KPU Epifaniusz wzięli udział w odsłonięciu pomnika założyciela UAKP metropolity Wasilija Lipkowskiego w Czerkasach.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-