W Polsce odnotowano o 20% mniej usług konsularnych dla Ukraińców

W Polsce odnotowano o 20% mniej usług konsularnych dla Ukraińców

Ukrinform
W Polsce ukraińscy pracownicy konsularni odnotowują o około 20% mniej czynności konsularnych po przyjęciu ustawy o mobilizacji na Ukrainie i czasowym zawieszeniu czynności konsularnych dla mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat.

Ukrinform został o tym poinformowany w jednej z instytucji konsularnych Ukrainy w Polsce.

„Aktywność konsularna zmniejszyła się o około 20%” – poinformowała instytucja konsularna, zaznaczając, że chodzi o obsługę mężczyzn w wieku mobilizacyjnym.

Jak wyjaśnił urząd konsularny, czasowo zawieszono wykonywanie czynności konsularnych, które bezpośrednio dotyczą mężczyzn, np. uzyskanie aktu małżeństwa, co jest aktem notarialnym. Mężczyźni mogą jednak uzyskać w konsulacie usługi konsularne skierowane do innych członków rodziny, w szczególności w celu uzyskania obywatelstwa nowo narodzonego dziecka.

„Generalnie pracujemy normalnie, nie odnotowaliśmy żadnych nagłych przypadków. Nie ma też żadnej agitacji” – oznajmił urząd konsularny.

Jak podał Ukrinform, Ministerstwo Spraw Zagranicznych nakazało szefom wszystkich instytucji dyplomatycznych Ukrainy tymczasowe zawieszenie wszelkich działań konsularnych dla obywateli Ukrainy w wieku poboru do wojska. Zakaz będzie obowiązywał do czasu wyjaśnienia przepisów prawa dotyczących wzmożonej mobilizacji. Szef MSZ Dmytro Kuleba polecił podjąć działania mające na celu przywrócenie sprawiedliwego traktowania mężczyzn w wieku mobilizacyjnym na Ukrainie i za granicą.

Ustawa o mobilizacji, przyjęta przez Radę Najwyższą i podpisana przez Prezydenta Ukrainy, wejdzie w życie 18 maja.

Dziś w Polsce przebywa około miliona uchodźców z Ukrainy, a łączna liczba obywateli Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej przekracza 3 miliony.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-