Ukraina, Belgia i Holandia podpisały wspólną deklarację

Ukraina, Belgia i Holandia podpisały wspólną deklarację

wideo
Ukrinform
Ukraina, Belgia i Holandia podpisały wspólną deklarację w sprawie wsparcia państwa ukraińskiego i nacisków na Federację Rosyjską.

Podpisanie dokumentu odbyło się w ramach wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Hadze, a sam dokument został opublikowany na stronie głowy państwa.

„Królestwo Belgii i Królestwo Niderlandów potwierdzają swoje niezachwiane poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej międzynarodowo uznanych granicach, jak również pełne poparcie dla niezbywalnego prawa Ukrainy do samoobrony i wyboru jej własnych środków bezpieczeństwa” – czytamy w oświadczeniu.

Strony ponowiły żądanie, by Rosja natychmiast, całkowicie i bezwarunkowo wycofała wszystkie swoje siły zbrojne z terytorium Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową, w tym wojskowe lub nieregularne formacje zbrojne, które mogą być kontrolowane lub wspierane przez Federację Rosyjską.

W dokumencie stwierdzono, że Belgia i Holandia będą nadal udzielać Ukrainie wsparcia militarnego i wyrażać gotowość do udziału w realizacji ukraińskiej formuły pokojowej.

Deklaracja przewiduje również, że do czasu członkostwa Ukrainy w NATO Belgia i Holandia będą nadal wspierać Ukrainę na drodze do dalszej integracji euroatlantyckiej oraz wzmacniać zdolność Ukrainy do obrony przed obecną rosyjską agresją militarną i wszelkimi przyszłymi zagrożeniami.

„Bezpieczeństwo Ukrainy ma ogromne znaczenie dla Sojuszu. W ramach partnerstwa Ukraina-NATO Belgia i Holandia będą promować długoterminową interoperacyjność z NATO, reformę i odbudowę ukraińskiego przemysłu obronnego oraz budowę instytucji i potencjału. Priorytetem jest jasna mapa drogowa trwałego przejścia Sił Zbrojnych Ukrainy do standardów, doktryny i instytucji NATO, a także wystarczające wsparcie finansowe. Ukraina, Holandia i Belgia z niecierpliwością oczekują na omówienie tych kwestii na szczycie NATO w Wilnie w lipcu 2023 roku” – czytamy w dokumencie.

Chodzi także o wspieranie ścigania winnych zbrodni wojennych i innych brutalnych zbrodni popełnionych w związku z agresją wojskową Rosji na Ukrainę, wspieranie dalszych nacisków sankcji na Federację Rosyjską oraz tworzenie międzynarodowych mechanizmów odszkodowawczych za szkody, obrażenia i zniszczenia wyrządzone przez rosyjską agresję.

Jak poinformował Ukrinform, prezydent Wołodymyr Zełenski przebywa w czwartek z oficjalną wizytą w Holandii, gdzie odbył spotkanie i wspólną konferencję prasową z premierami Holandii Markiem Rutte i Alexandrem de Croo.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-