
Ukraińscy imigranci są wartościową częścią polskiego społeczeństwa - dyplomata
Poinformował o tym tymczasowy charge d'affaires Polski na Ukrainie Piotr Łukasiewicz w wywiadzie dla Ukrinform .
„W latach 2008–2019 około 13% polskiego PKB tworzyli Ukraińcy, którzy tam mieszkali, czyli przed pełnoskalową inwazją, jako członkowie naszych społeczności, biznesmeni, ludzie tam pracujący itd. To jest prawdziwy wpływ ekonomiczny mniejszości ukraińskiej w Polsce. Od pełnoskalowej inwazji w 2022 r. wzrost PKB o 2,7% był w zasadzie zasługą ukraińskich uchodźców. 80% z nich ma normalną pracę, płaci podatki. Są to więc solidne dane ekonomiczne, które potwierdzają tezę, że Ukraińcy są częścią naszego społeczeństwa, bardzo wartościową i bardzo ważną częścią, i należy ich odpowiednio traktować” – zauważył szef ambasady.
Na pytanie, czy powinniśmy spodziewać się zmian w warunkach wsparcia socjalnego dla osób przesiedlonych, w szczególności dla kategorii najbardziej narażonych, Łukasiewicz wyraził przekonanie, że nie nastąpią żadne „dramatyczne zmiany”.
„Wciąż są traktowani jako uchodźcy potrzebujący wsparcia, zwłaszcza, jak powiedział, ci najbardziej narażeni, i nadal mogą korzystać z usług socjalnych oferowanych polskim obywatelom. Jestem więc pewien, że nie ma żadnych dramatycznych zmian na horyzoncie, poza kilkoma drobnymi korektami, które są całkiem normalne w polityce społecznej każdego kraju UE” – dodał szef ambasady.
Jak podaje Ukrinform, komisarz UE ds. migracji Magnus Brunner zapewnił, że wszystkie decyzje dotyczące statusu tymczasowej ochrony i warunków pobytu Ukraińców w krajach UE, a także ich powrotu do domu po osiągnięciu trwałego pokoju, będą koordynowane z władzami Ukrainy.