Polska i Litwa popierają członkostwo Ukrainy w NATO – szczyt „Trójkąta Lubelskiego”.

Polska i Litwa popierają członkostwo Ukrainy w NATO – szczyt „Trójkąta Lubelskiego”.

wideo
Ukrinform
Deklaracja podpisana 11 stycznia, przez prezydentów Ukrainy, Polski i Litwy Wołodymyra Zełenskiego, Andrzeja Dudę i Gitanasa Nausedę na szczycie Trójkąta Lubelskiego we Lwowie stwierdza, że Litwa i Polska popierają członkostwo Ukrainy w NATO i dążą do konsensusu w tej sprawie wśród sojuszników z Sojuszu.

O tym informuje Ukrinform, powołując się na służbę prasową prezydenta Litwy.

Deklaracja stwierdza również, że kraje będą kontynuować trójstronne konsultacje w celu wzmocnienia bezpieczeństwa Ukrainy. Prezydenci z zadowoleniem przyjęli oczywiste postępy Ukrainy na drodze integracji euroatlantyckiej, a zwłaszcza szybki postęp w kierunku współpracy z NATO.

Również podczas drugiego szczytu Trójkąta Lubelskiego po raz kolejny podkreślono znaczenie wielowiekowego strategicznego partnerstwa między Litwą, Polską i Ukrainą oraz determinację Litwy i Polski w udzieleniu Ukrainie wszelkiej możliwej pomocy w jej ochronie przed rosyjską agresją militarną.

„Litwa i Polska potwierdziły swoją determinację w dalszym udzielaniu Ukrainie pomocy wojskowej, politycznej, dyplomatycznej, gospodarczej i humanitarnej. Wojna na Ukrainie to nasza wspólna wojna. Wojna wolnego świata z dyktatorem. Będziemy z Ukrainą aż do zwycięstwa, tak długo, jak będzie trzeba” – powiedział Nauseda.

Szef państwa podkreślił, że Litwa nie tylko należy do krajów, które udzielają Ukrainie największej pomocy w przeliczeniu na osobę, ale także skutecznie pomaga Ukrainie drogą dyplomatyczną w konsolidacji międzynarodowego poparcia dla realizacji jej celów integracji euroatlantyckiej. Przypomniał, że w ubiegłym roku sojusznikom Ukrainy udało się w zaledwie cztery miesiące skonsolidować państwa Unii Europejskiej, aby Ukraina uzyskała status kraju kandydującego do członkostwa w UE. Teraz, w przededniu szczytu NATO w Wilnie, Zełenski, Duda i Nauseda zgodzili się skoncentrować wysiłki na realizacji dalszych celów integracji euroatlantyckiej Ukrainy.

Z kolei prezydent Duda zamieścił na swoim Twitterze wideo z podpisem - „Dziś we Lwowie została podpisana Wspólna Deklaracja Prezydentów Trójkąta Lubelskiego”.

„Trójkąt Lubelski” to platforma współpracy politycznej, gospodarczej i kulturalnej między Litwą, Polską i Ukrainą, utworzona w 2020 roku i mająca na celu wzmocnienie współpracy regionalnej. Pierwszy szczyt „Trójkąta Lubelskiego” odbył się w grudniu 2021 roku. W przededniu rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę, 23 lutego 2022 r. w Kijowie odbyło się kolejne spotkanie szefów państw „Trójkąta Lubelskiego”.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-