Rosja wymyśliła nowy sposób blokowania wymiany więźniów – Harmasz

Rosja wymyśliła nowy sposób blokowania wymiany więźniów – Harmasz

Ukrinform
Rosja wymyśliła nową możliwość zablokowania wymiany zatrzymanych poprzez włączenie do rozmów TGK Mai Pyrogowej, skazanej na Ukrainie za terroryzm, pomimo protestów ukraińskiej delegacji - powiedział o tym w wywiadzie dla „Radio Swoboda” przedstawiciel ukraińskiej delegacji w Trójstronnej Grupie Kontaktowej Serhij Harmasz, donosi Ukrinform.

„Teraz wymyślili nowy sposób blokowania wymian. To właśnie Maię Pyrogową wysyłają do podgrupy humanitarnej. Nie negocjujemy z terrorystką Mają Pyrogową. Wysyłają ją specjalnie po to, by zablokować pracę podgrupy” – powiedział.

Jak twierdzi Harmasz Rosja nie jest zainteresowana wymianą i ciągle oferuje różne warunki. „Na początku chcieli, abyśmy oczyścili proceduralnie ludzi, których już im dano.

„Zablokowali kolejne wymiany, domagając się od nas czyszczenia proceduralnego” – wyjaśnił.

Harmasz podkreślił, że Rosja doskonale zdaje sobie sprawę, że jest to niemożliwe.

Przypomnijmy, delegacja ukraińska do TGK wielokrotnie zawieszała rozmowy, protestując przeciwko udziałowi w spotkaniu „ekspert” Pyrogowej, skazanej za terroryzm. Pracownica tzw. „Ministerstwa Informacji DRL” Maia Pyrogowa w 2018 r. otrzymała zaocznie 10 lat więzienia za „tworzenie grupy terrorystycznej lub organizacji terrorystycznej”. U okupantów, według śledztwa, to kobieta odpowiada za zapełnienie propagandowych mediów.

We wrześniu 2021 r. Komisarz Rady Najwyższej ds. Praw Człowieka Ludmiła Denisowa stwierdziła, że 421 obywateli Ukrainy jest bezprawnie przetrzymywanych w Rosji oraz na okupowanych terytoriach Krymu, obwodów donieckiego i ługańskiego.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-