Ukraina pracuje nad organizacją spotkania szefów rządów Trójkąta Lubelskiego – Kuleba

Ukraina pracuje nad organizacją spotkania szefów rządów Trójkąta Lubelskiego – Kuleba

Ukrinform
Ukraina pracuje nad organizacją spotkania szefów rządów państw Trójkąta Lubelskiego oraz wspólnej wizyty premierów Tria Stowarzyszonego w Brukseli - powiedział minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba na konferencji internetowej w czwartek, donosi korespondent Ukrinformu.

„Nadal rozwijamy nasze regionalne sojusze. Premier Denys Szmyhal spotkał się niedawno ze swoim polskim odpowiednikiem Mateuszem Morawieckim. Będziemy teraz pracować nad zorganizowaniem spotkania szefów rządów państw Trójkąta Lubelskiego” – powiedział Kuleba .

Dodał, że w ramach innego formatu stworzonego przez Ukrainę - Stowarzyszonego Trio - nasz kraj wraz z Gruzją i Mołdawią przygotowuje się do szóstego szczytu Partnerstwa Wschodniego 15 grudnia.

„Dążymy również do tego, aby trzej premierzy stowarzyszonego trio wspólnie odwiedzili Brukselę. Jestem przekonany, że będziemy w stanie to zrobić – powiedział minister spraw zagranicznych.

Kuleba poinformował też, że rozwija się stworzona przez Ukrainę i Turcję „Kwadryga".

„W październiku mój turecki kolega i przyjaciel Mevlut Cavusoglu odwiedzi Ukrainę. – Będziemy z nim koordynować dalsze plany pracy Kwadrygi i konkretne projekty, które będą realizowane pod auspicjami tego formatu” – powiedział minister.

Przypomnijmy, platforma konsultacji politycznych i bezpieczeństwa „Kwadryga" powstała dla realizacji porozumień między prezydentami Ukrainy i Turcji w Stambule 16 października 2020 r. Planuje się, że takie spotkania będą odbywać się corocznie.

Stowarzyszone Trio to trójstronny format wzmocnionej współpracy Ukrainy, Gruzji i Mołdawii w zakresie integracji europejskiej, który został zainicjowany 17 maja 2021 r. podczas wspólnej wizyty ministrów spraw zagranicznych Mołdawii i Gruzji na Ukrainie.

Trójkąt Lubelski to założona 28 lipca 2020 r. trójstronna platforma współpracy politycznej, gospodarczej, kulturalnej i społecznej między Ukrainą, Litwą i Polską. Celem platformy jest wspieranie integracji Ukrainy z Unią Europejską.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-