Ukraina nie powinna czekać na dostarczenie MAP, ale sama go wypracować – ekspert

Ukraina nie powinna czekać na dostarczenie MAP, ale sama go wypracować – ekspert

Ukrinform
Ukraina nie powinna oczekiwać, że otrzyma Plan Działań na rzecz Członkostwa w NATO, ale sama go rozwinąć, aby stać się krajem zgodnym ze standardami NATO – powiedział amerykański dyplomata, profesor nauk politycznych w Centrum Demokracji, Rozwoju i Rządów Prawa na Uniwersytecie Stanforda, Michael McFaul w wywiadzie dla „5 kanału”.

W szczególności, komentując brak klauzuli we wspólnym oświadczeniu prezydentów o przekazaniu Ukrainie Planu Działań na rzecz Członkostwa w NATO, McFaul zauważył, że jego zdaniem MAP nie jest potrzebny do przystąpienia do Sojuszu.

„To, czego Ukraina naprawdę potrzebuje, to przygotować się zgodnie z kryteriami Sojuszu, zamiast wymagać tego planu od NATO. Ukraiński rząd musi przeprowadzić niezbędne reformy. Nie trzeba czekać na MAP - sami ją stwórzcie. Można powołać komisję i opracować plan zmian, aby stać się krajem według standardów NATO. Są nawet byli urzędnicy NATO, którzy chcą wziąć udział ”- powiedział McFaul.

Według niego Ukraina pewnego dnia stanie się członkiem Sojuszu, ale dziś obiektywnie nie jest gotowa.

Jednocześnie amerykański dyplomata stwierdził, że jest też wiele krajów NATO , które nie chcą tam widzieć Ukrainy.

„Jedynym sposobem wywierania presji na te kraje jest bycie tak postępowym i gotowym na pozbycie się ich argumentów” – powiedział.

Zwrócił też uwagę na to, że Ukraina już chroni bezpieczeństwo innych krajów europejskich, a dzielna ukraińska armia poświęca swoje życie w imię bezpieczeństwa na kontynencie.

„Wielu członków NATO nigdy tego nie zrobiło, zwłaszcza w obliczu zagrożenia ze strony Rosji. Dlatego musimy uznać i uszanować to, co Ukraina już robi jako partner w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, zamiast myśleć, że pomagamy Ukrainie” – podkreślił dyplomata.

We wspólnym oświadczeniu po spotkaniu prezydentów Ukrainy i USA Wołodymyra Zełenskiego i Joe Bidena stwierdzono, że Stany Zjednoczone popierają prawo Ukrainy do wyboru własnego kursu polityki zagranicznej, wolnego od ingerencji z zewnątrz, w tym aspiracji Ukrainy do przystąpienia do NATO.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-