Rosja nie daje Ukrainie kontroli nad częścią granicy i stawia bardzo trudne warunki – Volker

Rosja nie daje Ukrainie kontroli nad częścią granicy i stawia bardzo trudne warunki – Volker

Ukrinform
Konieczne jest osiągnięcie porozumienia w sprawie mechanizmu przejściowego w celu wycofania wojsk rosyjskich z okupowanej części wschodniej Ukrainy. Ale w tym celu Ukraina będzie musiała pójść na kompromis w kilku punktach.

Jak donosi Ukrinform, taką opinię wyraził w ekskluzywnym wywiadzie dla „Dom” Kurt Volker, Specjalny Przedstawiciel Departamentu Stanu USA na Ukrainę (2017-2019).

„Myślę, że oni (Rosjanie, red.) rzeczywiście nie chcą wpuścić wojsk ukraińskich na okupowane terytorium Donbasu. Chcą okresu przejściowego. Nie chcą, aby Rosja po prostu wyjechała, a Ukraina po prostu weszła. Potrzebny jest im jakiś okres przejściowy” – zauważył.

Volker powiedział, że kilka opcji przejściowych mechanizmów kontroli bezpieczeństwa w okupowanej części wschodniej Ukrainy było rozważanych przez pewien czas przed jej pełnym przejściem pod jurysdykcję ukraińską.

Pierwsza opcja to wprowadzenie sił pokojowych.

„A to jest konieczne, bo kolejną ważną rzeczą dla Rosji jest pokazanie, że trwa tam proces polityczny. Mówią, że chcą przeprowadzić wybory lokalne. Mówią, że chcą amnestii. Żądają specjalnego statusu i mówią, że to wszystko jest napisane w „Mińsku”. Ale takie rzeczy, nawet wybory samorządowe, nie mogą się odbyć w warunkach okupacji! Dlatego potrzebny jest jakiś mechanizm przejściowy, który znowu oznacza konieczność sił pokojowych" - wyjaśnił dyplomata.

Drugim pomysłem jest to, że nie może to być siła militarna, ale na przykład policja kierowana przez OBWE.

Ponadto Rosja odmawia natychmiastowego przekazania Ukrainie kontroli nad częścią granicy ukraińsko-rosyjskiej. Potrzebna jest również obecność międzynarodowa, aby rozwiązać ten problem w okresie przejściowym.

„Rosjanie kontrolują teraz międzynarodową granicę między Ukrainą a Rosją i nie chcą z niej rezygnować do ostatniej chwili. I tu też może być konieczne wprowadzenie obecności międzynarodowej: zajmowanie pozycji na granicy, monitorowanie i kontrolowanie granicy do czasu kontroli granicznej w ramach realizacji Porozumień mińskich” – wyjaśnił Volker.

Ogólnie wszystkie wymagania Federacji Rosyjskiej ocenił jako „bardzo trudne warunki”.

„Szczerze, są one całkowicie niesprawiedliwe wobec Ukrainy, ponieważ wszystkie te terytoria są ukraińskie, a to jest Ukraina… Ale aby ostatecznie przywrócić terytorium, wycofać wojska rosyjskie, rozbroić nielegalne grupy zbrojne – myślę, że potrzebne będą rozwiązania przejściowe” – podsumował Volker.

Przypomnijmy, we wrześniu 2019 r. specjalny przedstawiciel Departamentu Stanu USA na Ukrainę Kurt Volker zrezygnował z posady.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-