Polski minister spraw zagranicznych - Biden powinien najpierw spotkać się z Zełenskim, a potem z Putinem

Polski minister spraw zagranicznych - Biden powinien najpierw spotkać się z Zełenskim, a potem z Putinem

Ukrinform
Kolejność spotkań prezydenta USA Joe Bidena powinna być inna: najpierw powinien spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, a następnie z Władimirem Putinem - powiedział podczas czwartkowej wizyty w Rydze minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, odpowiadając na pytania dotyczące zaproszenia Zełenskiego do Białego Domu po spotkaniu Bidena-Putina, informuje Ukrinform powołując się na „Dziennik Gazeta Prawna”.

„Jeśli chodzi o zaproszenie prezydenta Zełenskiego, to była dobra decyzja, ale kolejność tych spotkań jest niewątpliwie niewłaściwa” – powiedział Rau.

Szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że decyzja Waszyngtonu o zniesieniu sankcji wobec firm zaangażowanych w budowę Nord Stream 2 nie budzi zrozumienia i poparcia ze strony Polski. Zaznaczył, że kwestia tego gazociągu dzieli politycznie państwa UE i NATO, podkreślając, że Niemcy wspólnie z Rosją realizują swoje interesy gospodarcze kosztem bezpieczeństwa w regionie, w tym na Ukrainie i w Polsce.

„Kiedy nawiązaliśmy kontakty z obecną administracją amerykańską, a ja osobiście z sekretarzem stanu Anthonym Blinkenem, strona amerykańska powiedziała, że bez nas nic się nie stanie, wszystkie decyzje będą konsultowane… ja i nie tylko ja, ale także inni ministrowie w nasza część Europy dowiedzieli się o zmianie tego stanowiska (w sprawie Nord Stream 2 – przyp. red.) właściwie z mediów{ – podkreślił Rau.

Minister podkreślił, że dość niespodziewane dla niego było konsultowanie przez administrację USA polityki na wschodniej flance (NATO – red.) z politykami z innych części Europy.

„Trudno to postrzegać jako wzorcowy model współpracy i bardzo czekamy na wyjaśnienie w tej sprawie (Nord Stream 2 – przyp. red.)” – powiedział Rau.

Zaznaczył, że tych wyjaśnień można się spodziewać, ale z perspektywy Polski „mogą być nieprzekonujące”, bo nikt w Warszawie nie zmienił zdania na temat Nord Stream 2.

Rau powiedział też, że Polska nie zmienia zdania co do podstawowego elementu polityki NATO - otwartych drzwi do członkostwa w Sojuszu, zwłaszcza wschodnich sąsiadów.

„To jest najbardziej dramatyczny moment, że w tej konstelacji politycznej, przy takim biegu zdarzeń i wydarzeń nie jesteśmy w stanie rozwiązać tego problemu (dając wschodnim sąsiadom perspektywę członkostwa w NATO)” – powiedział Rau.

Zaznaczył, że w obliczu narastających realnych zagrożeń Ukraina ma nie tylko prawo do ochrony, ale zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych ma prawo oczekiwać wsparcia i zwrócić się o takie wsparcie do innych krajów.

„Wszystko wskazuje na to, że wsparcie nie będzie oznaczało szybkiej perspektywy atlantyckiej” – powiedział szef polskiej dyplomacji.

Podczas wizyty w Rydze polski minister spraw zagranicznych spotkał się ze swoim łotewskim odpowiednikiem Edgarsem Rinkēvičsem, prezydentem Egilsem Levitsem oraz przewodniczącą łotewskiego parlamentu Inārą Mūrniece.

Przypomnijmy, w przeddzień szczytu G7 w Wielkiej Brytanii prezydent USA Joe Biden i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przeprowadzili dwustronne rozmowy dotyczące Afganistanu, Chin, Iranu i Rosji. Szczyt G7 odbędzie się w Kornwalii w dniach 11-13 czerwca.

Spotkanie prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji odbędzie się 16 czerwca w Genewie w Szwajcarii.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-