MH17 - Sąd rozpoczyna proces co do meritum

MH17 - Sąd rozpoczyna proces co do meritum

Ukrinform
Sąd w sprawie katastrofy samolotu MH17 w poniedziałek 7 czerwca rozpoczyna rozpatrywanie sprawy co do meritum.

Rozprawa powinna rozpocząć się o godzinie 10:00 czasu lokalnego, donosi korespondent Ukrinformu.

Zgodnie z harmonogramem kolejny blok rozpraw odbywać się będzie od 7 czerwca 2021 r. do 25 czerwca 2021 r. Do kluczowych kwestii należą broń użyta do zestrzelenia samolotu MH17, lokalizacja pocisku oraz rola czterech oskarżonych.

Pasażerski Boeing-777 MH17 lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur został zestrzelony nad okupowaną częścią Donbasu w dniu 17 lipca 2014 r. Na pokładzie było 283 pasażerów i 15 członków załogi, wszyscy zginęli.

Sąd Okręgowy w Hadze w marcu 2020 roku rozpoczął rozpatrywanie sprawy katastrofy samolotu MH17 na niebie nad Donbasem.

Międzynarodowy zespół śledczy ustalił, że samolot MH17 został zestrzelony przez rakietę przeciwlotniczego systemu rakietowego „Buk” należącą do 53. brygady powietrznej obrony rakietowej Sił Zbrojnych Rosji stacjonującej w Kursku.

19 czerwca 2019 roku Zespół międzynarodowych śledczych, badających katastrofę MH17 (JIT) nazwał czterech podejrzanych, którzy zostali uznani za zaangażowanych w transport i użycie bojowe Buka. Trzej z nich to Rosjanie. Jest to: Siergiej Dubiński, pułkownik Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, szef GRU Donieckiej Republiki Ludowej, którego uważa się za organizatora zastosowania wyrzutni rakiet przeciwlotniczych „Buk”; Oleg Pułatow - podpułkownik rosyjskich Sił Zbrojnych, zaangażowany w przewóz „Buku” i Igor Girkin - jest emerytowanym oficerem wojskowym Federacji Rosyjskiej, byłym pułkownikiem FSB, aktywnym uczestnikiem w rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainie. Czwartym jest Ukrainiec Leonid Charczenko, który walczył po stronie DRL.

Prawnicy holenderskiej kancelarii Sjöcrona Van Stigt (SVS) reprezentują interesy jednego z czterech oskarżonych, Pułatowa, który wyraził chęć przyłączenia się do procesu

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-