Wydarzenia na Białorusi nie wpłyną na format normandzki – Merkel

Wydarzenia na Białorusi nie wpłyną na format normandzki – Merkel

Ukrinform
Format normandzki, poprzez który Francja i Niemcy pomagają Ukrainie powstrzymać rosyjską agresję i osiągnąć pokojowe porozumienie, nie jest uzależniony od wydarzeń na Białorusi – powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem - donosi korespondent Ukrinform.

„Format normandzki nie zależy od tego, co dzieje się na Białorusi ” - powiedziała Merkel, zapytana, czy nowe spotkanie mogłoby odbyć się w tym formacie, biorąc pod uwagę napięcia wokół wspieranej przez Moskwę Białorusi.

Kanclerz zdecydowanie potępiła „to, co Łukaszenko robi z opozycją i społeczeństwem obywatelskim”. Według niej UE reaguje na naruszenia ze strony Mińska i będzie to robić nadal, w tym poprzez wprowadzenie ukierunkowanych sankcji.

„Ważne jest również, aby kontynuować pracę w formacie normandzkim, chociaż postęp jest bardzo, bardzo mały, ale w tym formacie Niemcy i Francja pomagają Ukrainie. I to jest ważne” – powiedziała Merkel.

Szefowa niemieckiego rządu zaznaczyła również, że kwestia formatu normandzkiego była omawiana podczas rozmów z prezydentem Francji. „Oczywiście rozmawialiśmy także o Białorusi, stosunkach z Rosją i naszej dalszej pracy w formacie normandzkim” - powiedziała.

Przypomnijmy, 31 maja odbyło się 22. posiedzenie niemiecko-francuskiej Rady Ministrów pod przewodnictwem prezydenta Francji Emmanuela Macrona i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W szczególności przywódcy rozmawiali o walce z pandemią koronawirusa i polityce zagranicznej.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-