Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapowiedziało spotkania „Trójkąta Lubelskiego” na najwyższym szczeblu

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapowiedziało spotkania „Trójkąta Lubelskiego” na najwyższym szczeblu

Ukrinform
W tym roku zaplanowano spotkania na szczeblu Prezydentów i Premierów Ukrainy, Polski i Litwy w formacie „Trójkąta Lubelskiego”- powiedział w wywiadzie dla Ukrinform wiceminister spraw zagranicznych Wasyl Bodnar.

„Dodatkowym impulsem do pogłębienia trójstronnej współpracy w ramach tego formatu byłoby zaangażowanie premiera, być może w ramach konferencji poświęconej reformom na Ukrainie (która odbędzie się 6 lipca w Wilnie - red.) lub w innym wydarzeniu międzynarodowym. (...) Pracujemy również nad zorganizowaniem spotkania inauguracyjnego szczytu Trójkąta Lubelskiego na najwyższym szczeblu” - powiedział Bodnar.

Według niego szczyt prezydentów w takim formacie może odbyć się jeszcze przed końcem tego roku.

Ukraiński dyplomata zaznaczył, że Kijów nie chce zbytnio sformalizować „trójkąta”, aby nie „ugrzęznąć w biurokracji”, ale „skupić się na konkretnych przypadkach i projektach”.

Koordynację współpracy w zakresie integracji europejskiej, przeciwdziałanie rosyjskiej agresji i walkę z dezinformacją nazwał kluczowymi zadaniami Trójkąta Lubelskiego.

Bodnar podkreślił również, że format pozostaje otwarty dla innych krajów, w tym Białorusi.

„Tak, Białoruś mogłaby być partnerem, ale dopóki istnieje reżim totalitarny, ta współpraca jest niemożliwa” - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy.

Przypomnijmy, Trójkąt Lubelski to trójstronna platforma współpracy politycznej, gospodarczej, kulturalnej i społecznej między Ukrainą, Litwą i Polską, założona 28 lipca 2020 roku. Celem platformy jest wspieranie integracji Ukrainy z Unią Europejską.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-