Kraje wschodniej flanki NATO wspierają Ukrainę i jej aspiracje euroatlantyckie – Kuleba

Kraje wschodniej flanki NATO wspierają Ukrainę i jej aspiracje euroatlantyckie – Kuleba

zdjęcie
Ukrinform
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba stwierdził, że państwa wschodniej flanki NATO - Rumunia, Polska i Turcja - wspierają Ukrainę i jej euroatlantyckie aspiracje.

Zostało to ogłoszone przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy w ramach podsumowania konsultacji między MSZ Ukrainy, Gruzji, Rumunii, Polski i Turcji w Bukareszcie w piątek, donosi Ukrinform.

Zwraca się uwagę, że ministrowie spraw zagranicznych pięciu krajów szczegółowo omówili kwestie bezpieczeństwa regionalnego w kontekście agresywnych działań Rosji, perspektyw rozszerzenia NATO oraz wsparcia partnerów z Sojuszu.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśliło, że Sojusznicy na wschodniej flance NATO potwierdzili potrzebę utrzymania stabilnej i bezpiecznej przestrzeni w bezpośrednim sąsiedztwie NATO oraz zwrócili uwagę na znaczenie dialogu z Ukrainą i Gruzją, w szczególności na temat bezpieczeństwa na Morzu Czarnym.

„Kluczowi partnerzy NATO - Ukraina i Gruzja, wnoszą istotny wkład we wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu i utrzymanie stabilności w regionie Morza Czarnego. Jestem przekonany, że nasza jedność jest najskuteczniejszym czynnikiem odstraszającym Rosję i jej głęboko destrukcyjne działania w regionie”- powiedział Kuleba i szczegółowo poinformował partnerów o systematycznym pogarszaniu przez Rosję sytuacji bezpieczeństwa w obwodach donieckim i ługańskim oraz na Krymie, na tle niechęci Moskwy do ponownego potwierdzenia zaangażowania w zawieszenie broni.

Szef ukraińskiej dyplomacji zwrócił uwagę partnerów na fakt, że obecna eskalacja ze strony Federacji Rosyjskiej ma charakter systemowy i jest największa w ostatnich latach, stanowiąc zagrożenie dla europejskiego systemu bezpieczeństwa i regionu Morza Czarnego. Podziękował swoim partnerom za zdecydowaną i szybką reakcję na eskalację napięć w Moskwie, co m.in. wpłynęło na decyzję Kremla o rozpoczęciu wycofywania wojsk z ukraińskiej granicy.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy zwrócił szczególną uwagę uczestników na rosyjską blokadę Cieśniny Kerczeńskiej, która rażąco narusza Konwencję ONZ o prawie morza. Według niego takie działania nie tylko zagrażają bezpieczeństwu narodowemu Ukrainy, ale także podważają stabilność gospodarczą w regionie Morza Azowskiego.

Kuleba wezwał do zacieśnienia współpracy między marynarkami Ukrainy, Gruzji i państw członkowskich NATO z Morza Czarnego.

Osobno skupił się on na przygotowaniach do inauguracyjnego szczytu Platformy Krymskiej i potwierdził zaproszenia partnerów do udziału w szczycie i dalszych pracach Platformy.

Strony omówiły także sposoby pogłębienia współpracy z NATO w kontekście integracji euroatlantyckiej Ukrainy i Gruzji.

Jak podał Ukrinform, 23 kwietnia Ukraina po raz pierwszy wzięła udział w spotkaniu roboczym ministrów spraw zagranicznych trzech państw NATO - Polski, Rumunii i Turcji.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-