Przedstawiciele parlamentów Ukrainy, Litwy i Polski we wspólnym oświadczeniu potępili rosyjską agresję

Przedstawiciele parlamentów Ukrainy, Litwy i Polski we wspólnym oświadczeniu potępili rosyjską agresję

Ukrinform
W Szyrokino w obwodzie donieckim przedstawiciele trzech parlamentów - Ukrainy, Polski i Litwy - wydali wspólne oświadczenie popierające Ukrainę i potępiające agresywne działania Rosji.

Jak donosi Ukrinform, zostało to zgłoszone na stronie internetowej Donieckiej Obwodowej Administracji Państwowej.

Wicemarszałek Sejmu Republiki Litewskiej Paulius Saudargas stwierdził podczas wizyty na froncie w Szyrokino, że wojna w Donbasie nie jest konfliktem dwustronnym, ale agresją Rosji.

„Bracia, nie jesteście sami. Widzieliśmy dziś na własne oczy problem, który jest nie tylko waszym problemem, ale także problemem całej Europy i całego świata. To nie jest konflikt dwustronny, to agresja jednej strony, a ta strona to Rosja. Chcemy zjednoczyć wszystkie nasze wysiłki, aby ten konflikt został rozwiązany i aby Ukraina przywróciła integralność swoich granic. Widzieliśmy dziś okropny obraz i razem musimy go powstrzymać”- powiedział Saudargas podsumowując pierwszy dzień wizyty wicemarszałków parlamentów Ukrainy, Polski i Litwy w obwodzie donieckim.

Poparła jego słowa wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska.

„Niestety widziałam nie jedną wojnę. Oglądałam wojnę nie tylko tutaj na Ukrainie, ale także w Gruzji. Moim zdaniem łączy ich dwie rzeczy: straszna, przygnębiająca cisza, która teraz panuje tam, gdzie kiedyś szalało życie; a winowajcą jest Federacja Rosyjska, która sprowadziła ból i zniszczenie na te ziemie”- powiedziała Gosiewska.

Pierwszy wiceprzewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefańczuk podziękował wszystkim żołnierzom - od szeregowych po generałów, którzy rzetelnie bronią Ukrainy przed agresorem.

Regionalna Administracja Państwowa poinformowała, że pierwszy wicemarszałek Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefańczuk, wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu Republiki Litewskiej Paulius Saudargas odwiedzili port Mariupol, Hnutowe i Szyrokino.

Przypomnijmy, 21 kwietnia europejscy parlamentarzyści złożyli wizytę roboczą w obwodzie donieckim, aby przyjrzeć się i ocenić sytuację we wschodniej Ukrainie, omówić kwestie międzyparlamentarnej współpracy w zakresie bezpieczeństwa i przeciwdziałania rosyjskiej agresji.

Federacja Rosyjska od niedawna zwiększa liczbę wojsk w pobliżu granicy państwowej Ukrainy na północy, wschodzie i południu, a także na okupowanym Krymie. Ponadto wzrosła liczba przypadków łamania zawieszenia broni na wschodniej Ukrainie przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej, są straty wśród żołnierzy Sił Zbrojnych. Jednocześnie Federacja Rosyjska prowadzi kampanię propagandową usprawiedliwiającą agresję na Ukrainę.

Trójkąt Lubelski to trójstronna platforma współpracy politycznej, gospodarczej, kulturalnej i społecznej między Ukrainą, Litwą i Polską, założona 28 lipca 2020 roku. Celem platformy jest wspieranie integracji Ukrainy z Unią Europejską.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-