Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wzywa Rosję do zaprzestania prowokacji wojskowych w pobliżu granic Ukrainy

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wzywa Rosję do zaprzestania prowokacji wojskowych w pobliżu granic Ukrainy

Ukrinform
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy obwinia Rosję w zrywie pokojowych wysiłków na rzecz rozwiązania sytuacji we wschodniej Ukrainie oraz wzywa do zaprzestania wojskowych prowokacji i eskalacji – napisano w oświadczeniu nieformalnej grupy ZPRE „Baltic Plus”,. stworzonej wśród delegatów wiosennej sesji Zgromadzenia - informuje korespondent Ukrinformu.

„Ostatnimi krokami, w szczególności niedawną odmową odnowienia zobowiązań do zawieszenia broni, Rosja demonstruje niechęć do pokojowego rozwiązania konfliktu we wschodniej Ukrainie. Wręcz przeciwnie, Rosja otwarcie podważa wysiłki na rzecz pokoju, gromadząc swoje wojska, jednocześnie stale oskarżając Ukrainę oraz zaprzeczając swojej obecności w Donbasie ”- czytamy w oświadczeniu, które pozostaje otwarte do podpisania.

Parlamentarzyści są „poważnie zaniepokojeni wzrostem łamania zawieszenia broni przez wspierane przez Rosję grupy, rosnącą liczba ofiar, a w szczególności stałym narastaniem sił zbrojnych w bezpośrednim sąsiedztwie granic Ukrainy i na nielegalnie anektowanym Półwyspie Krymskim"

„Wszystko to podważa ogólną stabilność i bezpieczeństwo na naszym kontynencie” - czytamy w dokumencie.

Parlamentarzyści wzywają Rosję do zaprzestania prowokacji, zaprzestania blokady Cieśniny Kerczeńskiej i rozpoczęcia deeskalacji sytuacji, a także do rozwiania wszelkich obaw, będąc w pełni transparentnym i informując o swoich działaniach wojskowych zgodnie z mechanizmem redukcji ryzyka, zapisanym w Dokumencie Wiedeńskim.

Sygnatariusze oświadczenia gratulują Ukrainie niezachwianego zaangażowania w polityczne rozwiązanie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego oraz powściągliwości sił zbrojnych Ukrainy.

„Wzywamy Rosję do przestrzegania zasad i zobowiązań OBWE, a także ducha i litery jej zobowiązań statutowych wobec Rady Europy” - powiedzieli delegaci Zgromadzenia.

Jak również zauważono, wobec ciągłych wezwań do wycofania wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy, parlamentarzyści wzywają Rosję również do zaprzestania prowokacji dezinformacyjnych i cyberataków, a także ataków na sieci społecznościowe na Ukrainę.

„My, niżej podpisani, musimy poważnie potraktować prowokacje Federacji Rosyjskiej i eskalację działań wojennych i wysłać Rosji bardzo wyraźny sygnał, że w przypadku odmowy Rosja poniesie poważne konsekwencje, w tym sankcje” - oświadczyło Zgromadzenie.

Dokument został przygotowany i rozpowszechniony w Zgromadzeniu z inicjatywy delegacji ukraińskiej i przy wsparciu członków nieformalnej grupy Baltic Plus.

Oświadczenie zostało już podpisane przez parlamentarzystów z delegacji narodowych Ukrainy, Litwy, Łotwy, Estonii, Polski, Szwecji, Gruzji, Rumunii i Azerbejdżanu.

Jak podał Ukrinform, wiosenna sesja PACE odbywa się w Strasburgu w dniach 19-22 kwietnia.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-