W Kancelarii Dudy twierdzą, że Rosja próbuje zakłócić dostarczanie MAP na Ukrainę

W Kancelarii Dudy twierdzą, że Rosja próbuje zakłócić dostarczanie MAP na Ukrainę

Ukrinform
Rosja działaniami w pobliżu wschodnich granic Ukrainy stara się nie dopuścić do przyznania Ukrainie Planu Działań na rzecz Członkostwa w NATO (MAP) – powiedział w niedzielę sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski w TVP.INFO - donosi korespondent Ukrinform.

„Ukraina stara się uzyskać plan działań na rzecz członkostwa na następnym szczycie NATO ... Teraz Rosja próbuje zatrzymać proces ewentualnego otwierania drzwi dla Ukrainy do NATO” - powiedział Szczerski.

Zaznaczył, że podobna sytuacja miała miejsce w 2008 roku, kiedy Gruzja i Ukraina starały się o MAP i w związku z tą sytuacją gwałtownie wzrosły napięcia na linii Rosja-Gruzja.

Według niego Rosja „wykorzystuje teraz wojska do celów politycznych, aby wywrzeć nacisk na Ukrainę”. Jednak, jak podkreślił Szczerski, taka sytuacja „bardzo łatwo może wymknąć się spod kontroli”.

Według rzecznika gabinetu prezydenta RP eskalacja konfliktu rosyjsko-ukraińskiego podnosi stawkę na liniach NATO-Rosja i USA-Rosja.

Jednocześnie Szczerski zapewnił, że Polska może się teraz uważać za bezpieczną, bo Warszawa ma sojusznicze gwarancje zbiorowej obrony, a na terenie kraju stacjonują jednostki NATO.

Przypomnijmy, w ostatnim czasie siły zbrojne Federacji Rosyjskiej gromadzą wojska w pobliżu granicy państwowej Ukrainy na północy, wschodzie i południu oraz na okupowanym Krymie. Ponadto wzrosła liczba przypadków łamania zawieszenia broni na wschodniej Ukrainie przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej, są straty wśród żołnierzy Sił Zbrojnych. 10 kwietnia ukraiński minister obrony Andrij Taran powiedział, że prawdziwym celem rosyjskiej obecności wojskowej w pobliżu granic Ukrainy może być zwiększenie presji na Ukrainę, aby wymusiła ustępstwa w procesie negocjacyjnym i wykazała gotowość do użycia siły.

16 kwietnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził nadzieję, że na szczycie NATO spotka się z poparciem dla Planu Działań na rzecz Członkostwa.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-