Eskalacja rosyjskiej agresji - uzgodnienia ministrów spraw zagranicznych Ukrainy i Polski

Eskalacja rosyjskiej agresji - uzgodnienia ministrów spraw zagranicznych Ukrainy i Polski

zdjęcie
Ukrinform
Ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba i Polski Zbigniew Rau uzgodnili wspólnie skonsolidować skuteczne wsparcie międzynarodowe dla Ukrainy w kontekście eskalacji rosyjskiej agresji – podała służba prasowa MSZ po rozmowach szefów placówek dyplomatycznych obu krajów, donosi Ukrinform.

Kuleba szczegółowo poinformował swojego polskiego odpowiednika o systematycznym pogarszaniu przez Rosję sytuacji bezpieczeństwa na czasowo okupowanych terytoriach Ukrainy, przybyciu wojsk rosyjskich pod granice naszego państwa oraz o wzroście intensywności rosyjskiej propagandy.

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Ukrainy i Polski / Fot. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy

Zbigniew Rau wyraził zaniepokojenie działaniami Rosji i zapewnił, że Polska konsekwentnie i zdecydowanie wspiera Ukrainę w jej walce o suwerenność i integralność terytorialną.

„Liderzy ukraińskiej i polskiej dyplomacji uzgodnili podjąć wspólne wysiłki na rzecz konsolidacji skutecznego międzynarodowego wsparcia Ukrainy w przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji” - czytamy w komunikacie.

Ministrowie rozmawiali o pogłębianiu współpracy wojskowo-politycznej, energetycznym elemencie bezpieczeństwa regionalnego, w szczególności w kontekście realizacji projektu Nord Stream-2, przyszłego przewodnictwa Polski w OBWE. Strony zwróciły szczególną uwagę na wzmocnienie współpracy między Ukrainą, Polską i Litwą w formacie „Trójkąta Lubelskiego” oraz przygotowanie inauguracyjnego szczytu „Platformy Krymskiej”.

Według służby prasowej MSZ Polska wyraziła poparcie dla dążenia Ukrainy do pełnego członkostwa w UE i NATO.

„Nasze kraje łączy wspólna wizja przeszłości i przyszłości Europy. Ukraina jest integralną częścią zjednoczonej, wolnej i pokojowej Europy, a jej przystąpienie do UE i NATO będzie naturalnym etapem procesu historycznego”- powiedział Kuleba.

Strony omówiły dalszą współpracę w zakresie współpracy wojskowo-technicznej, współpracy transgranicznej i transgranicznej, zachowania dziedzictwa kulturowego i historycznego, przeciwdziałania skutkom pandemii COVID-19. Ministrowie zgodzili się również współpracować w celu zwiększenia handlu i inwestycji oraz stworzenia nowych możliwości dla firm z obu krajów.

Przypomnijmny, polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przyjechał w czwartek do Kijowa z wizytą, którą polskie MSZ określiło jako „nadzwyczajną i pilną” ze względu na zagrożenie pokoju w pobliżu granic Ukrainy.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-