Żowkwa mówi, że Ukraina i Polska nie patrzą już w przeszłość

Żowkwa mówi, że Ukraina i Polska nie patrzą już w przeszłość

Ukrinform
Podczas XXIX spotkania Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Ukrainy i RP, strona ukraińska i polska skupiły się na pozytywnym, wzajemnie korzystnym programie, ukierunkowanym na przyszłą współpracę – powiedział zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Ihor Żowkwa w komentarzu dla Ukrinformu.

„Chciałbym zwrócić uwagę na kilka ważnych praktycznych rezultatów tego spotkania. Po pierwsze, od razu widać, że Komitet skupia się na pozytywnym, wzajemnie korzystnym programie. W przeciwieństwie do spotkań sprzed kilku lat, które w większości poświęcone były „wyjaśnianiu relacji” w kwestiach pamięci historycznej. Dziś z naszymi polskimi partnerami patrzymy w przyszłość, a nie w przeszłość. Zgodnie z ustaleniami Prezydenta Ukrainy W. Zełenskiego i Prezydenta RP A.Dudy pod koniec 2019 roku pozostawiliśmy historykom problematykę historii, a w naszym programie - głównie gospodarkę, handel, energetykę, projekty infrastrukturalne - wyniki, których interesują nasi obywatele” - powiedział Żowkwa.

Podkreślono także gotowość Warszawy do aktywnego promowania sankcji wobec Rosji w związku z wojną Kremla we wschodniej Ukrainie i sytuacją na czasowo okupowanym Krymie, a także do udziału w Platformie Krymskiej i wspierania Ukrainy na płaszczyznach międzynarodowych, w tym w ramach OBWE.

Wśród pozytywnych aspektów Żowkwa wymienił także wsparcie Polski dla postępów Ukrainy w UE i NATO.

„Zgodziliśmy się wypracować projekt dokumentu wspierającego europejską perspektywę Ukrainy, który mam nadzieję, że nasi prezydenci będą mogli podpisać w najbliższej przyszłości. Polska jest również gotowa pomóc nam w uzyskaniu MAP” - powiedział Żowkwa.

Żowkwa zwrócił również uwagę na pełne porozumienie między Ukrainą i Polską w kwestiach energetycznych i współpracy gospodarczej i handlowej.

„Pomimo pandemii nasz handel nie zmniejszył się i wynosi około 8 miliardów dolarów USA. Co więcej, Polska stała się naszym trzecim co do wielkości partnerem handlowym” - powiedział.

Przypomnijmy, 29 marca odbyło się XXIX posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Ukrainy i RP w formie wideokonferencji z udziałem Zastępcy Szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Ihora Żowkwy oraz Sekretarz Stanu Kancelarii Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-