Ukraina i Turcja przeprowadziły konsultacje w ramach „Kwadrygi”

Ukraina i Turcja przeprowadziły konsultacje w ramach „Kwadrygi”

zdjęcie
Ukrinform
Upoważnieni przedstawiciele Ministerstw Spraw Zagranicznych i Obrony Ukrainy i Turcji, krajowi koordynatorzy formatu współpracy bilateralnej „Kwadrygi”, przeprowadzili w środę w Ankarze konsultacje polityczne i dotyczące bezpieczeństwa - podała służba prasowa MSZ, donosi Ukrinform.

Ze strony ukraińskiej w konsultacjach wzięli udział Wasyl Zwarycz, dyrektor II Departamentu Terytorialnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy oraz Jurij Punda, dyrektor Departamentu Planowania Strategicznego Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Stronę turecką reprezentowali Yönet C. Tezel - dyrektor Departamentu Euroazjatyckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Turcji oraz Özgur Altunbulak - zastępca dyrektora generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Obrony i Bezpieczeństwa w tureckim Ministerstwie Obrony Narodowej.

„Krajowi koordynatorzy rozmawiali o sposobach pogłębienia współpracy między Ukrainą i Turcją w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności w celu przywrócenia stabilności i bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego, dalszym rozwoju współpracy w dziedzinie przemysłu obronnego. Osobnym tematem konsultacji była aktualna sytuacja na Półwyspie Krymskim oraz na terenach obwodów donieckiego i ługańskiego czasowo okupowanych przez Federację Rosyjską”- czytamy w komunikacie.

Przedstawiciele Turcji potwierdzili swoje dalsze poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz nieuznawanie próby aneksji Krymu. Strona turecka podkreśliła też swoje poparcie dla euroatlantyckiego kursu naszego kraju i dążeń do pełnego członkostwa w NATO.

Uczestnicy konsultacji wymienili poglądy na temat perspektyw rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej, we wschodniej części Morza Śródziemnego i na Kaukazie.

Podczas wizyty w Ankarze Zwarycz odbył spotkanie z Yönet C. Tezelem w celu przygotowania do 9. posiedzenia Rady Strategicznej Wysokiego Szczebla pod przewodnictwem Prezydentów Ukrainy i Turcji w 2021 r.

Turecki dyplomata potwierdził gotowość swojego kraju do wzięcia udziału w pracach Platformy Krymskiej, która posłuży jako platforma konsolidacji międzynarodowych wysiłków na rzecz dezokupacji Krymu.

Porozumienie w sprawie stworzenia nowego formatu konsultacji politycznych i dotyczących bezpieczeństwa „Kwadryga” (2 + 2) z udziałem ministrów spraw zagranicznych i obrony Ukrainy i Turcji osiągnięto po roboczej wizycie Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Turcji w dniu 16 października 2020 r. Spotkanie inauguracyjne w nowym formacie odbyło się 18 grudnia w Kijowie.

Celem „Kwadrygi”, która będzie się spotykać corocznie, jest omawianie najpilniejszych kwestii z zakresu polityki i bezpieczeństwa regionalnego, koordynowanie wspólnych działań i opracowywanie nowych projektów w przemyśle politycznym, bezpieczeństwa, gospodarczym i obronnym.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-