Społeczne zapotrzebowanie na deoligarchizację jest bardzo duże – politolog

Społeczne zapotrzebowanie na deoligarchizację jest bardzo duże – politolog

Ukrinform
Potrzeba deoligarchizacji Ukrainy pojawiła się dawno temu, a zapotrzebowanie społeczne na nią jest bardzo duże – powiedział politolog Wołodymyr Fesenko to na antenie programu na stacji telewizyjnej „Dom”, donosi Ukrinform.

Ekspert zwrócił uwagę, że na Ukrainie potrzeba ta pojawiła się jeszcze przed działaniami i oświadczeniami Stanów Zjednoczonych, które nałożyły sankcje na biznesmena Igora Kołomojskiego.

„Tak, Stany Zjednoczone nałożyły sankcje i są one bardzo ograniczone - tylko zakaz wjazdu Igora Kołomojskiego do Stanów Zjednoczonych. Pragnę zauważyć, że śledztwo w sprawie byłego zarządu PrivatBanku na Ukrainie rozpoczęło się przed tymi sankcjami przeciwko Medwedczukowi, chociaż w Stanach Zjednoczonych nie podjęto żadnych działań przeciwko Medwedczukowi”- powiedział Fesenko.

Jednocześnie, jego zdaniem, nie należy spodziewać się wielkiej i głośnej wojny ze wszystkimi oligarchami. Bardziej prawdopodobne, że będzie to kwestia ich konsekwentnego, stopniowego wypierania z polityki i przestrzeni informacyjnej.

„To się nie stanie od razu. Poza tym nie stanie się to za rok. Może nawet w jednym cyklu wyborczym. Ale jest na to zapotrzebowanie. Zarówno prezydent Zełenski, jak i duża część społeczeństwa są na to podatne. A więc pójdziemy, już idziemy w tym kierunku ”- powiedział politolog.

Przypomnijmy, 19 lutego Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony nałożyła sankcje na 19 osób prawnych i 8 osób fizycznych. Na liście znajduje się poseł Wiktor Medwedczuk i jego żona Oksana Marczenko. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Oleksij Daniłow zwrócił uwagę, że na parę nałożono sankcje w ramach artykułu „finansowanie terroryzmu”.

5 marca sekretarz stanu USA Anthony Blinken ogłosił sankcje USA wobec Igora Kołomojskiego. Biznesmen, jego żona i dzieci mają zakaz wjazdu do Stanów Zjednoczonych.

12 marca prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział w komunikacie wideo, że Ukraina popiera decyzję USA w sprawie sankcji wobec byłych właścicieli PrivatBanku.

18 grudnia 2016 r. Rząd Ukrainy, powołując się na propozycję NBU i byłych akcjonariuszy PrivatBanku podjął decyzję o nacjonalizacji największego banku na rynku ukraińskim.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-