Umówienie się z Rosją w sprawie Donbasu jest praktycznie niemożliwe – Krawczuk

Umówienie się z Rosją w sprawie Donbasu jest praktycznie niemożliwe – Krawczuk

Ukrinform
Postęp w rozwiązaniu konfliktu zbrojnego w Donbasie jest praktycznie niemożliwy ze względu na stanowisko Rosji i sytuacja ta raczej nie ulegnie zmianie w najbliższej przyszłości – powiedział szef ukraińskiej delegacji w TGK Leonid Krawczuk w przemówieniu na ogólnoukraińskim forum „Ukraina 30. Płatność”, donosi korespondent Ukrinform.

„Można stwierdzić, że jest praktycznie niemożliwe uzgodnienie z Federacją Rosyjską uregulowania sytuacji w Donbasie w takim statusie, w jakim siebie widzą i jakie stawiają zadania. Oznacza to, że musimy zmierzyć się z prawdą. I nie powinniśmy myśleć, że coś może się zmienić w najbliższej przyszłości”- powiedział Krawczuk.

Zauważył, że sytuacja w Donbasie się pogarsza i „nie można tego nie widzieć ani ignorować”, a Rosja „zawłaszczyła sobie tytuł mediatora, mówiąc, że nie jest stroną konfliktu i generalnie nie rozumiem jej roli w tym konflikcie."

Szef ukraińskiej delegacji do TGK powiedział też, że właśnie wziął udział w programie rosyjskiej stacji „Pierwszy Kanał”, podczas którego przywódca tzw. „DRL” Denis Puszylin otwarcie wyraził zamiar stopniowej integracji okupowanych terytoriów z Rosją.

„Oficjalnie w rosyjskiej telewizji w Moskwie lider ogłosił swoje prawdziwe cele. Chociaż już to wiedzieliśmy, ale jest to oficjalne oświadczenie. Zbieramy się więc w Trójstronnej Grupie Kontaktowej i stawiamy zadania, jak przekształcić te niekontrolowane regiony w Ukrainę, jak uformować samorząd lokalny, jakie będą jego cechy itp. Ale tam zadania są zupełnie inne”- stwierdził Krawczuk.

Przypomnijmy, wicepremier - minister ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ołeksij Reznikow w ramach dyskusji publicznej „Porozumienia mińskie: nie można wykonać?” stwierdził, że Rosja nadal blokuje porozumienia w odniesieniu zakończenia wojny w Donbasie, bo ma własną wizję - przede wszystkim postulaty polityczne, a potem bezpieczeństwo, co nie odpowiada Ukrainie. Jednocześnie podkreślił, że Ukraina nieustannie przypomina, że bez porozumienia w sprawie bezpieczeństwa nie można mówić o sprawach politycznych.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-