Roczne programy NATO-Ukraina są w istocie zgodne z formatem MAP - Żołkwa

Roczne programy NATO-Ukraina są w istocie zgodne z formatem MAP - Żołkwa

Ukrinform
Coroczne programy narodowe NATO-Ukraina, które realizuje nasz kraj, faktycznie odpowiadają formatowi Planu Działań na rzecz Członkostwa w Sojuszu - powiedział w wywiadzie dla TSN zastępca szefa Biura Prezydenta Ihor Żołkwa, odpowiadając na pytanie, czy Ukraina może zostać członkiem NATO bez MAP, donosi Ukrinform.

Żołkwa uważa, że były precedensy - do 1999 r. państwa przystępowały do NATO bez MAP. Ponadto szczyt Sojuszu jesienią może zdecydować o zniesieniu MAP, a zatem nie będzie on potrzebny do przystąpienia.

„Teraz jest taka procedura. Ale znowu wzywam wszystkich, aby nie koncentrowali się na tych trzech magicznych literach. Zdradzę wielką tajemnicę: Roczne Programy Narodowe (ANP) Ukraina-NATO, które wdrażamy, szczególnie w tym roku, a przy okazji już przygotowujemy program na 2021 r., odpowiadają właściwie formatowi MAP. Jeśli je przeczytamy, są to te same ANP, które kraje wdrożyły w formatach wdrażania MAP. Wobec braku tych uroczych trzech liter, wszystko inne robimy w praktycznym tego słowa znaczeniu” - powiedział Żołkwa.

Żołkwa podkreślił również, że trwa reforma Sił Zbrojnych, sektora bezpieczeństwa, interoperacyjność oddziałów Ukrainy, udział w misjach pokojowych NATO, a w ubiegłym roku nasz kraj przystąpił do Programu Rozszerzonych Możliwości w ramach Partnerstwa .

„Daje nam to wiele nowych możliwości jeszcze większego zbliżenia się do standardów NATO. Dlatego Ukraina zainicjowała wizję wzmocnionego partnerstwa. Postaramy się bardzo szybko uzyskać reakcję i rozpocząć praktyczne wdrożenie. To jest ważniejsze, a MAP nadejdzie - jest przekonany wiceszef Biura Prezydenta.

Jak informowaliśmy, 26 maja 2020 roku prezydent Wołodymyr Zełenski zatwierdził Roczny Program Narodowy pod auspicjami Komisji NATO-Ukraina na rok 2020.

Program koncentruje się na spełnieniu kryteriów członkostwa w NATO, przełożeniu ukraińskiego sektora bezpieczeństwa i obrony na standardy Sojuszu oraz wzmocnieniu demokratycznej kontroli cywilnej.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-