W Biurze Prezydenta wymieniono trzy priorytety Ukrainy w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi

W Biurze Prezydenta wymieniono trzy priorytety Ukrainy w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi

Ukrinform
W stosunkach bilateralnych ze Stanami Zjednoczonymi Ukraina chce przede wszystkim skupić się na wsparciu USA dla integralności terytorialnej naszego kraju, ich aktywnym zaangażowaniu w proces naprawy sytuacji w Donbasie oraz deokupacji Krymu i współpracy gospodarczej – powiedział w wywiadzie dla TSN zastępca szefa Biura Prezydenta Ihor Żołkwa, donosi Ukrinform.

„Przede wszystkim jest to poparcie USA dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy z uwzględnieniem pomocy wojskowej” - powiedział Żołkwa i zauważył, że ta kwestia zawsze była ważna dla wszystkich administracji USA. W tym kontekście wiceszef BP przypomniał, że kolejny budżet obronny, który został zatwierdzony przez obie izby po przezwyciężeniu weta obecnego prezydenta Trumpa, przewiduje taką samą wysokość pomocy wojskowej.

„A co ważniejsze - zwiększyć finansowanie dostaw broni na Ukrainę. Ma to ogromne znaczenie i mamy nadzieję, że ten priorytet pozostanie w porządku obrad również dla demokratycznej administracji” - powiedział dyplomata.

Za drugi priorytet nazwał aktywne zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w proces naprawy sytuacji w Donbasie i deokupacji Krymu. Zdaniem polityka można dyskutować o formatach i formach tego zaangażowania, ale on prognozuje, że „ta kwestia znajdzie się w 100% na radarze nowej demokratycznej administracji”.

Blok gospodarczy powinien pozostać trzecim priorytetem w kompleksie stosunków dwustronnych między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi.

„Pomimo pandemii musimy zwiększyć handel. Mieliśmy dobry obrót do koronawirusa - 6 miliardów dolarów, ale teraz niestety on spada. Musimy kontynuować wdrażanie tych samych projektów, które już mamy. Od razu przychodzi na myśl sektor energetyczny… Sektor rolnictwa jest tradycyjny dla naszych relacji. Nowe obszary, takie jak IT, sztuczna inteligencja, też możemy o tym mówić ”- powiedział wiceszef BP.

Żołkwa zaznaczył również, że walka z korupcją jest równie ważnym priorytetem.

„Tutaj naprawdę będziemy sojusznikami prezydenta Bidena w prowadzeniu działań antykorupcyjnych na Ukrainie” - zapewnił.

Przypomnijmy, 20 stycznia w Waszyngtonie odbędzie się inauguracja 46. prezydenta USA Joe Bidena.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-