Sandu chce stworzyć „grupę zaufania” Rumunia-Mołdawia-Ukraina

Sandu chce stworzyć „grupę zaufania” Rumunia-Mołdawia-Ukraina

Ukrinform
Prezydent Mołdawii Maia Sandu opowiada się za budowaniem silniejszych więzi i zaufania z Ukrainą i Rumunią.

Powiedziała to 15 stycznia podczas wideokonferencji z mołdawskim korpusem dyplomatycznym - donosi Ukrinform powołując się na informacje „NewsMaker”.

Sandu powiedziała, że przede wszystkim konieczne jest nawiązanie stosunków z sąsiednimi krajami, co już udało jej się zrobić.

„Z przyjemnością informuję, że w ciągu zaledwie kilku tygodni udało nam się odblokować relacje z naszymi sąsiadami i partnerami strategicznymi – Rumunią oraz Ukrainą. Po zamrożeniu stosunków z tymi krajami na najwyższym szczeblu w wyniku wrogiej polityki władz Kiszyniowa, dało się wznowić dialog polityczny. Uważam, że powinniśmy skoncentrować nasze wysiłki na budowaniu kręgu zaufania: Rumunia-Mołdawia-Ukraina”- powiedziała Sandu.

Dodała, że pomoże to nawiązać stosunki z innymi krajami.

UE uważa Sandu za kolejnego ważnego partnera, z którym konieczne jest „zresetowanie” stosunków.

„W 2020 roku UE była wielokrotnie atakowana przez pseudoprzywództwo Kiszyniowa. Teraz zamierzamy przewrócić te haniebne strony. Za kilka dni pojadę do Brukseli. Ale co najważniejsze, odnowimy zbliżenie Mołdawii z UE poprzez demokratyczne reformy, które zmienią Mołdawię w państwo europejskie”- powiedziała Sandu, który ma odwiedzić Brukselę 18-19 stycznia.

Mówiąc o stosunkach z Rosją, prezydent Mołdawii zwróciła uwagę na ich złożoność, podkreślając, że „są obszary, w których nasze opinie i interesy są rozbieżne”.

„Chcemy przezwyciężyć te problemy poprzez dialog oparty na wzajemnym szacunku i konstruktywnych relacjach. Taka relacja oznacza szacunek dla naszej neutralności. Obejmuje to przezwyciężenie sytuacji związanej z uregulowaniem konfliktu naddniestrzańskiego i obecnością wojsk rosyjskich na terytorium naszego kraju”- powiedział Sandu.

Jednocześnie zwróciła uwagę na pomoc Stanów Zjednoczonych w umacnianiu niepodległości i suwerenności Mołdawii, rozwoju demokracji i gospodarki.

Przypomnijmy, 12 stycznia prezydent Mołdawii Maia Sandu złożyła oficjalną wizytę na Ukrainie. To jej pierwsza wizyta zagraniczna od czasu jej wyboru i pierwsza wizyta prezydenta Mołdawii w Kijowie od 2015 roku.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-