Szmyhal spotkał się z Sandu - o czym rozmawiali

Szmyhal spotkał się z Sandu - o czym rozmawiali

zdjęcie
Ukrinform
Premier Denys Szmyhal omówił z prezydent Mołdawii Maią Sandu realizację szeregu wspólnych projektów, donosi Ukrinform, powołując się na portal rządowy.

„Ukraina i Mołdawia mają wspólne europejskie aspiracje integracyjne, w szczególności synchronizację w 2023 r. systemów energetycznych z europejską kontynentalną siecią ENTSO-E. Mamy też wspólne pytania odnośnie stabilności energetycznej i niezależności naszych krajów w zakresie bilansowania rynku energii i dostaw gazu” - powiedział premier.

Zdaniem Szmyhala szczególnie ważne jest przywrócenie pozytywnej dynamiki współpracy bilateralnej między Ukrainą a Mołdawią. Sandu ze swojej strony podkreśliła, że będzie maksymalnie promować bliską współpracę na rzecz obywateli obu krajów.

Premier zwrócił również uwagę, że Ukraina jest gotowa do jak najszybszego wznowienia działalności Wspólnej Międzyrządowej Komisji ds. Handlu i Współpracy Gospodarczej.

„Na podstawie wyników naszego spotkania szef Komisji ze strony ukraińskiej wicepremier Ołeksij Reznikow otrzyma polecenie rozpoczęcia przygotowań do kolejnego posiedzenia i przygotowania porządku obrad” - powiedział szef rządu.

Szmyhal uzgodnił również, że Ukraina i Mołdawia powinny zintensyfikować proces przygotowań do podpisania Protokołu zmieniającego Umowę o wolnym handlu w zakresie harmonizacji reguł pochodzenia zgodnie z Regionalną konwencją w sprawie paneurośródziemnomorskich preferencyjnych reguł pochodzenia. Według niego Ukraina ma nadzieję, że negocjacje delegacji w sprawie uzgodnienia projektu protokołu będą mogły się rozpocząć jak najszybciej.

Premier i prezydent Mołdawii omówili również kwestię przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się COVID-19. Szmyhal zauważył, że Ukraina aktywnie negocjuje z międzynarodowymi partnerami i globalną inicjatywą COVAX, aby jak najszybciej uzyskać dawki szczepionek.

„Jest też okazja do negocjacji z naszymi europejskimi partnerami w celu uzyskania szczepionki w ramach Partnerstwa Wschodniego. Jesteśmy gotowi do dalszej współpracy z Unią Europejską w zakresie zaopatrzenia, zapewnienia odpowiedniej infrastruktury zapewniającej szczepienia naszych obywateli” - podkreślił premier.

Szmyhal podkreślił również, że Ukraina i Mołdawia mają wspólne obroty handlowe i projekty biznesowe, które należy wspierać i rozwijać. W szczególności poprzez uruchamianie nowych projektów, w tym w energetyce.

Szmyhal i Sandu omówili również wspólne projekty infrastrukturalne - w szczególności budowę mostu przez rzekę Dniestr i dalsza budowa przez skrzyżowanie nowoczesnej Euro-autostrady, poprawiająca jakość punktów kontrolnych i poprawne funkcjonowanie kompleksu wodnego Dniestr.

Premier podziękował prezydent Mołdawii za wspieranie suwerenności Ukrainy i podkreślił, że Ukraina konsekwentnie wspiera integralność terytorialną Mołdawii w jej uznanych na forum międzynarodowym granicach.

Przypomnijmy, Maia Sandu przebywa w Kijowie 12 stycznia. To jej pierwsza oficjalna wizyta, odkąd została wybrana na prezydenta Mołdawii.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-