Rosyjski sąd skazał trzech Tatarów krymskich na 13, 16 i 18 lat więzienia

Rosyjski sąd skazał trzech Tatarów krymskich na 13, 16 i 18 lat więzienia

Ukrinform
Rosyjscy sędziowie skazali Tatarów krymskich Envera i Rizę Omerowych i Ajdera Dżaparowa na odpowiednio 18, 13 i 16 lat więzienia - napisała na Facebooku komisarz parlamentarna ds. Praw człowieka Ludmiła Denisowa, donosi Ukrinform.

„Represyjna machina Kremla nadal terroryzuje obywateli Ukrainy - Sąd Wojskowy Południowego Okręgu w Rostowie nad Donem wydał właśnie bezprawną decyzję o uwięzieniu Tatarów krymskich - mieszkańców krymskiego okręgu białogorskiego, zatrzymanych 10 czerwca 2019 roku pod zarzutem „działalności terrorystycznej” oraz udziału w organizacji Hizb ut-Tahrir. Rosyjscy sędziowie właśnie osadzili krymskich Tatarów Envera i Rizę Omerowych na 18 i 13 lat, a Ajdera Dżaparowa na 16 lat w więzieniu o zaostrzonym rygorze”- napisała Denisowa .

Według niej, zgodnie z wyrokiem sądu, każdy z nich będzie przebywał w więzieniu przez pierwsze dwa lata pozbawienia wolności.

Ukraiński rzecznik praw obywatelskich potępił bezprawną decyzję podjętą wobec naszych współobywateli przez kraj agresora, „który poprzez swoje haniebne działania nadal demonstracyjnie narusza traktaty międzynarodowe i normy prawa międzynarodowego”.

Denisowa przypomniała również całej społeczności międzynarodowej, że 12 stycznia, w Dzień Ukraińskiego Więźnia Politycznego, wszyscy obywatele naszego kraju przebywający w niewoli kremlowskiej potrzebują naszego wsparcia i wzmocnienia wysiłków, by jak najszybciej ich uwolnić.

Przypomnijmy, 11 stycznia w Rostowie nad Donem odbyła się ostatnia rozprawa procesu obywateli Ukrainy Envera i Riza Omerowa, a także Ajdera Japparowa. Prokuratorzy zaapelowali o długie kary więzienia: 59-letniemu Enverowi Omerov - 19 lat w więzieniu o zaostrzonym rygorze, jego synowi Rizie - 13 lat, Dżaparowi - 18 lat.

Wszyscy trzej to mieszkańcy okręgu Belogorskiego na Krymie, którzy zostali zatrzymani 10 czerwca 2019 roku. Byli oskarżeni o „dokonywanie działań terrorystycznych” i udział w działalności islamskiej organizacji Hizb ut-Tahrir.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-