Ukraina prowadzi śledztwo w sprawie tabletu z samolotu UIA zestrzelonego w Iranie

Ukraina prowadzi śledztwo w sprawie tabletu z samolotu UIA zestrzelonego w Iranie

Ukrinform
Rozpoczęło się dochodzenie w sprawie tabletu znalezionego na miejscu katastrofy samolotu UIA w pobliżu Teheranu – napisała Prokurator Generalna Iryna Wenediktowa na Facebooku, donosi Ukrinform.

„Obecnie na Ukrainie trwają kompleksowe badania kryminalistyczne mające na celu ustalenie przyczyny i charakter uszkodzeń samolotu, wielkości szkód materialnych oraz przestrzegania zasad lotów międzynarodowych.

Dochodzenie w sprawie tabletu znalezionego na miejscu katastrofy lotniczej, którą Iran przekazał Ukrainie w grudniu 2020 roku, rozpoczęło się”- napisała Wenediktowa.

Przypomniała, że na dniach Ukraina otrzymała od Iranu projekt końcowego raportu technicznego z katastrofy samolotu UIA pod Teheranem.

„Na analizę tego dokumentu i zgłoszenie do niego uwag i sugestii mamy 60 dni, po czym strona irańska musi go sfinalizować w ciągu miesiąca. I dopiero po zatwierdzeniu go przez zarząd Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) - zostanie upubliczniony ... Pamiętamy i dążymy do prawdy i sprawiedliwości” - napisała.

Przypomnijmy, 8 stycznia po opuszczeniu lotniska w Teheranie rozbił się samolot Ukraine International Airlines. Na pokładzie było 176 osób, z których wszystkie zginęły. Wśród nich było 11 obywateli Ukrainy - dwóch pasażerów i dziewięciu członków załogi. Pasażerowie samolotu byli także obywatelami Iranu, Kanady, Szwecji, Afganistanu, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

11 stycznia władze irańskie, po kilku dniach sprzeciwu, przyznały, że ukraiński samolot został omyłkowo zestrzelony przez system rakiet przeciwlotniczych.

5 stycznia 2021 roku minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba poinformował, że Ukraina otrzymała od Iranu projekt raportu technicznego dotyczącego okoliczności katastrofy Boeinga 737 Ukraine International Airlines pod Teheranem z dnia 8 stycznia 2020 roku.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-