Ukraińcy otrzymali w zeszłym roku najwięcej zezwoleń na pobyt w UE - Polska wydała 80% z nich

Ukraińcy otrzymali w zeszłym roku najwięcej zezwoleń na pobyt w UE - Polska wydała 80% z nich

Ukrinform
W 2019 roku zezwolenie na pobyt w UE otrzymało 757 tys. Ukraińców, co czyni ich największą grupę spośród wszystkich odbiorców – donosi Eurostat, podaje Ukrinform.

Należy zauważyć, że prawie cztery z pięciu zezwoleń wydano Ukraińcom przez Polskę. Głównym powodem wydawania zezwoleń na pobyt Ukraińcom była praca, która stanowi 87% zezwoleń.

Drugie miejsce pod względem liczby otrzymanych zezwoleń zajmują obywatele Maroka (133 tys. zezwoleń, z czego 47% wydano w Hiszpanii), trzecie - obywatele Indii (131 tys., w tym 19% w Niemczech). Obywatele tych krajów stanowili ponad jedną trzecią (35%) wszystkich pierwszych zezwoleń na pobyt wydanych w 2019 r.

Rodzina była głównym powodem wydawania pozwoleń Marokańczykom (59%) oraz edukacja dla pozwoleń wydawanych obywatelom Chin (40%) i USA (37%). Inne powody, a mianowicie status uchodźcy i ochrona uzupełniająca, przeważały wśród Syryjczyków (65%).

Łącznie, według danych Eurostatu, w 2019 roku UE wydała około 3 mln pierwszych zezwoleń na pobyt dla obywateli spoza UE. To o 6% (163 tys.) więcej niż w 2018 roku.

Eurostat podkreślił, że wzrost ogólnej liczby pierwszych zezwoleń na pobyt wynikał głównie ze wzrostu liczby pierwszych zezwoleń wydawanych ze względu na zatrudnienie (wzrost o 214 tys., czyli o 22%).

W ubiegłym roku Polska wydała jedną czwartą wszystkich pierwszych zezwoleń na pobyt - 724 tys., czyli 25% wszystkich.

Kolejne miejsca zajmują Niemcy (460 tys. - 16%), Hiszpania (320 tys. - 11%), Francja (285 tys. - 10%), Włochy (176 tys. - 6%) i Czechy (117 tys. - 4%).

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-