Sąd Konstytucyjny Ukrainy zablokowało realizację wyników wyborów samorządowych – NAZK

Sąd Konstytucyjny Ukrainy zablokowało realizację wyników wyborów samorządowych – NAZK

Ukrinform
Sąd Konstytucyjny Ukrainy pozbawił NAZK dostępu do rejestrów państwowych wymaganych do specjalnej kontroli oświadczeń kandydatów na kierownicze stanowiska w organach władzy.

W efekcie zablokował powoływanie urzędników państwowych, w tym zwycięzców wyborów samorządowych - napisała Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK) na Facebooku, informuje Ukrinform.

„Bez tej inspekcji żaden szef organu państwowego nie może zostać oficjalnie powołany. SKU skutecznie zablokował realizację wyników wyborów samorządowych - napisało NAZK.

Zdaniem szefa NAZK Ołeksandra Nowikowa, orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 28 października o niekonstytucyjności niektórych przepisów antykorupcyjnych nie tylko niszczy walkę z korupcją w kraju, ale także paraliżuje cały aparat państwowy.

„Swoim orzeczeniem Sąd Konstytucyjny nie tylko niszczy system antykorupcyjny na Ukrainie, ale także paraliżuje pracę organów samorządu terytorialnego i całego aparatu państwowego” - powiedział przewodniczący NAZK.

Przypomnijmy, 27 października Trybunał Konstytucyjny uznał art. 366-1 Kodeksu Karnego, który przewiduje karę za fałszywe oświadczenie, za niezgodny z Konstytucją.

Ten artykuł Kodeksu Karnego przewiduje odpowiedzialność w postaci grzywny lub kary pozbawienia wolności za świadome podanie nieprawdziwych informacji w oświadczeniu osoby powołanej do pełnienia funkcji państwowych lub samorządu terytorialnego.

28 października o godzinie 19:00 na podstawie orzeczenia Sądu Konstytucyjnego Ukrainy, Narodowa Agencja ds. Przeciwdziałania Korupcji zamknęła dostęp do Rejestru Oświadczeń.

Odpowiednie zarządzenie NAZK zostało opublikowane na stronie internetowej Agencji.

W sierpniu 2020 r. 47 posłów złożyło petycję do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności z Konstytucją przepisów ustaw tworzących tzw. Platformę antykorupcyjną. Mowa o e-Deklaracjach, konfiskacie i aktualizacji art. 368-5 Kodeksu Karnego, która przewiduje odpowiedzialność karną za nielegalne wzbogacenie.

Parlamentarzyści oskarżyli niektóre przepisy ustaw „O zapobieganiu korupcji”, „O prokuraturze”, „O Narodowym Biurze Antykorupcyjnym Ukrainy”, „O Państwowym Biurze Śledczym”, „O Narodowej Agencji Ukrainy ds. wykrywania, badania i zarządzania majątkiem pochodzącym z korupcji i innych przestępstw” oraz Kodeksy postępowania karnego i cywilnego.

NAZK stwierdził też, że sędziowie Trybunału Konstytucyjnego podjęli tę decyzję we własnym interesie, ponieważ agencja znalazła oznaki deklarowania nieprawdziwych informacji u kilku sędziów.

Jednocześnie Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Wołodymyr Zełenski wykorzysta przysługujące mu prawo inicjatywy ustawodawczej w celu przywrócenia trwałego i najbardziej efektywnego funkcjonowania elektronicznego systemu deklaracji oraz nieuchronności odpowiedzialności za umyślne naruszenia tych zasad.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-